İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2397306 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

Buket Uzuner

Kategori Kategori: Sanatçılar | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2122 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 17 Ocak 2007 22:39:09

1955'de Ankara'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi'den (Biyoloji Böl.)mezun oldu. Biyolog olarak gittiği (Norveç) Bergen Üniversitesi'nde mikrobiyel ekoloji ve sosyoloji, (ABD)Michigan Üniversitesi'nde toplum sağlığı konularında yüksek lisans çalışmaları yaptı. (Finlandiya)Tampere Teknik Üniversitesi, Su Teknolojisi Bölümü'nde ve O.D.T.Ü ;Çevre Müh.Bölümü'nde araştırmacı olarak çalıştı, ders anlattı.

Buket Uzuner

1955'de Ankara'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi'den (Biyoloji Böl.)mezun oldu. Biyolog olarak gittiği (Norveç) Bergen Üniversitesi'nde mikrobiyel ekoloji ve sosyoloji, (ABD)Michigan Üniversitesi'nde toplum sağlığı konularında yüksek lisans çalışmaları yaptı. (Finlandiya)Tampere Teknik Üniversitesi, Su Teknolojisi Bölümü'nde ve O.D.T.Ü ;Çevre Müh.Bölümü'nde araştırmacı olarak çalıştı, ders anlattı.

Buket Uzuner'in hikaye ve yazıları 1977'den itibaren; Varlık, Dönemeç, Türk Dili, Olusum, Sanat Olayı, Cönk, Gösteri, Gergedan, Argos, Yaşasın Edebiyat gibi edebiyat ve kültür dergilerinde yayımlandı. Rapsodi adlı aylık kadın dergisinde kadın ve gezi sayfaları hazırladı(1989-1992). Akademik yaşamına, tam zamanlı edebiyatçı olmak kararıyla son veren Buket Uzuner, bu kararını ekonomik olarak desteklemek için sinema, reklam, turizm ve yabancı dil sektörlerinde çalıştı. Avrupa, Amerika ve Kuzey Afrika'nın 'kuzey'ine yayılan bir coğrafyada gezgin, öğrenci ve araştırmacı olarak yaşadı, aylarca süren tren ve saatlerce süren uçak yolculuklarını gerçekleştirebilmek için yasadigi ülkelerde garsonluk, çocuk bakıcılığı, çevirmenlik ve ascilik yaptı.

Yurtiçi ve yurtdışında (The World & I; Books from Abroad; December1992) övgü ve yergi dolu eleştirilerle karşılanan ikinci romanı Balik Izlerinin Sesi(BIS) ile 1993 Yunus Nadi Roman ödülleri'nden birini alan Buket Uzuner'in sonraki romanı Kumral Ada~Mavi Tuna 19 ayda 26 baskı yaparak Türkiye'de en çok okunan ve tartışılan edebiyat ürünlerinden biri olmuştur. Kumral Ada~ Mavi Tuna 1998 İstanbul Ünıversitesi İletişim Fakültesi Roman Ödülü 'ne değer bulunmuştur.

Yazarin 2001 yilinda bes yila yakin bir calisma sonu yayimladigi UZUN BEYAZ BULUT-GELIBOLU adli son romani bir ayda 50.000 okura ulasmistir.

Buket Uzuner, Türkiye P.E.N Yazarlar Derneği,T.Y.S., Edebiyatçılar Derneği ve TWUC üyesi, Balkan Dekameronu ve Gezginler Kulübü'nün de kurucu üyesidir. 1993-95 dönemi Türkiye P.E.N Yazarlar Derneği yönetim kurulunda görev alan yazar, 1995'de TRT İstanbul Televizyonu'nun hazırladığı Gündemde Sanat Var programının edebiyat danışmanlığı ve Remzi Kitabevi yabancı edebi biyografiler editörlüğü yapmıştır. Yazar 1993 yılında İngiliz Kültür derneği'nin(The British Council) davetlisi olarak Cambridge Edebiyat Konferansı'na, 1994 yılında Duisburg Kütüphanesi'nin davetlisi olarak kuzey-batı Almanya edebiyat turnesine katılmıştır. Buket Uzuner 1996 yılında 3 aylik bir bursla Iowa Üniversitesi'nin (ABD) düzenlediği Uluslararası Yazarlar Programına (IWP) katılmış ve bu üniversite'nin onur üyesi olarak ödüllendirilmiştir. Buket Uzuner, Türkiye Cumhuriyeti'nin 75. Kurulus Yili kapsamında Sabah tarafindan Türk Basini, üniversiteleri, meslek kuruluşları ve 87 il valiliklerinden oluşturulan jürinin oylarıyla 'Cumhuriyetin 75 Basarili Kadini' ndan biri olarak seçilmistir. Sabah Gazetesi'nde 8 ay süreyle(1999) 'Yeryüzü Portreleri' adlı köşe yazılari yayimlayan Buket Uzuner, çalışmalarını 1 yil (1998-1999) 'konuk yazar' olarak bulunduğu New York'ta sürdürmüstür.

GEZI(National Geographic-Traveller Turkey) dergisine 2 yıl(1997-1999) süreyle 'sokak portreleri' hazırlayan yazar, New York'ta yasadigi süre içinde Cumhuriyet Gazetesi'ne Pazar yazılarına yazmıştır.Buket Uzuner 28 Ekim'2001'den baslayarak SABAH-Pazar'da TUZ/BIBER adli bir kose yazmaya baslamistir.

Yazarin Kumral Ada~ Mavi Tuna romanı dört dile çevrilerek, İtalya'da Sellerio, Yunanistan'da Psichogios, İsrail'de Cartaben yayınevleri tarafından Akdeniz Valsi (Mediterranean Waltz) adıyla İngilizce olarak da Remzi Kitabevi tarafından Türkiye'de yayimlanmistir.('. baskisi: ekim 2001) Balik Izlerinin Sesi adli romani ise Sound of Fishsteps adiyle Kasim 2001'de yayimlanacaktir. Uzuner'in bes hikayesinden olusan bir secki BIR FINCAN TURK KAHVESI (A CUP of TURKISH COFFEE) adiyla Ingiltere'de Milet Publishing'ten 2001 yilinda yaymlanmistir.

Buket Uzuner romanlarını elektronik olarak(disketle) yayınevine teslim eden (belki ilk yazar:1992 ;Balık İzlerinin Sesi;Remzi Kitabevi) ve internetle en fazla iletişimde olan ender yazarlarımızdandır. Kitaplarının ilk yazımlarını daima kurşun ve/ya dolma kalemle defterlere yapan ve pastane/kafelerde yazan Buket Uzuner, geleneksel ve elektronik postayla okurlarıyla kurduğu iletişimle de edebiyatımızın modern, başka deyişle "tekno-fobik" olmayan yazarlarındandır.

 

Buket Uzuner'in Türkiye'de yazip ve yayimladigi kitaplari

Hikaye: Benim Adım Mayıs (1986) Ayın En Çıplak Günü (1988) Güneş Yiyen Çingene (1989) Karayel Hüznü (1993) Sairler Sehri (1994)

(2000 Istanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi En Basarili Hikayeci ödülü)

Gezi: Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları (1989) Şehir Romantiğinin Günlüğü (1998) New York Seyir Defteri (2000)

Roman: Iki Yeşil Susamuru, Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri (1991) Balik Izlerinin Sesi, (1993 Yunus Nadi Roman Ödülü) (1992) Kumral Ada~Mavi Tuna (1998 İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Ödülü) (1997)

Mediterranean Waltz (Kumral Ada- Mavi Tuna) çev: Pelin Arıner (2000)

Sound of Fishsteps (Balık İzlerinin Sesi) çev: Pelin Arıner, editor: Elisabeth Maslen (2001)yayima hazirlaniyor

 

Uluslararasi Yayimlar

Italya -Kumral Ada-Mavi Tuna. cev: Anna Lia Prioetti Ergün (2001)

Yunanistan- Kumral Ada- Mavi Tuna (Psichogios) 2002

Israil-Kumral Ada- Mavi Tuna (Carta) 2001

Ingiltere- A Cup of Turkish Coffee (Milet) çev: Pelin Arıner (2001)

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA