İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2385970 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

DARÜLBEDAYİ

Kategori Kategori: Birlikler-Topluluklar | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2281 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 19 Şubat 2007 00:03:40

Türkiye;nin tiyatroyla tanışmasının başlangıç noktası olarak gördüğü ilk uygulama 13 Ocak 1915'de

DARÜLBEDAYİ

Türkiye’nin tiyatroyla tanışmasının başlangıç noktası olarak gördüğü ilk uygulama 13 Ocak 1915'de Letafet Apartmanı'ndaki Tatbikat Sahnesi'nde gerçekleşti. Dönemin Şehremini Cemil Paşa’nın daveti ile İstanbul’a gelen dünyaca ünlü tiyatro adamı Andre Antione Darülbedayinin ilk Genel Sanat Yönetmeni oldu. O gün Darülbedayi öğrencileri, değişik yazarların oyunlarından hazırladıkları parçalar, monologlar ve bir perdelik oyunla ilk kez İstanbul tiyatroseverlerinin karşısına çıktılar.

20 Ocak 1916'da, Hüseyin Suat'ın Emile Fabré'den uyarlayarak çevirdiği Çürük Temel ise, Darülbedayi 'nin ilk profesyonel çalışması oldu. Kurumun, Letafet Apartmanı'nda başlayan sahne serüveni, 1970 yılında törenle terk edilen Tepebaşı Tiyatrosu'nda devam etti.

1930'lu yıllara kadar hem okul hem de bir topluluk olarak Türk tiyatro hayatında önemli bir yer tutan kurumun ilk yönetmeliği, 1926 yılında Belediye Başkanı Muhittin Üstündağ döneminde hazırlandı ve Darülbedayi, 1931 yılında resmen İstanbul Belediyesi'ne bağlandı. 1934 yılında alınan kararla da adı İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları olarak değiştirildi.

1935 yılında Kemal Küçük'ün yazdığı “Çocuklara İlk Tiyatro Dersi” ile çocuk oyunları düzenli olarak sahnelenmeye başladı. "Benden Sonra Tufan Olmasın" adını verdiği anı kitabında "Çocuktum, yaşamımı Tiyatroya adadım: Hem sevdiğim bir işte, bir sanat kolunda çalışmak için, hem de bu sanat dalının toplumun yüreğinde çiçekler açtıracağına inandığım için...” diyen Muhsin Ertuğrul'un öncülüğü ve özellikle Ferih Egemen'in bu alandaki çabalarıyla çocuk tiyatrosu önemli gelişmeler gösterdi. Şehir Tiyatroları'nın oyuncu kadrosundan yetişenler, yalnızca Türk Tiyatrosu'nun değil, Türk Sineması'nın da öncüleri oldular: Muhsin Ertuğrul, Emin Beliğ Belli, Bedia Muvahhit, Vasfi Rıza Zobu, Hazım Körmükçü, Halide Pişkin, Cahide Sonku, Suavi Tedü, Şaziye Moral, Behzat Butak, Talat Artemel, H. Kemal Gürmen, Avni Dilligil... Türk oyun yazarlarının bir çoğunun ilk eseri, ilk kez Şehir Tiyatroları'nda sahnelendi; böylece Türk Tiyatrosu'na yeni oyun yazarları kazandırıldı.

1943-1944 sezonunda sahnelenen Reşat Nuri Güntekin'in Yaprak Dökümü yüzüncü temsili aşan ilk yerli oyun; 1945-1946 sezonunda da Edmond Rostand'ın Cyrano de Bergerac'ı 105 temsile ulaşan ilk çeviri oyun oldu. Halihazırda sahnelenen “Lüküs Hayat” opereti de 16. Sezonunu idrak etti.

Ülkemizde tiyatro dergisi geleneğini başlatan da Şehir Tiyatroları'dır. 1918-1920 yılları arasında Temaşa adlı tiyatro dergisini 25 sayı yayımlayan kurum, dünyanın en uzun süreli dergilerinden olan ve 1930'dan sonra Darülbedayi, Türk Tiyatrosu, Şehir Tiyatroları adlarını alan dergiyi yayımladı. Bu dergi ta başından beri, hem günün tiyatro uygulamalarını belgeledi, hem de tiyatroseverlerin eğitimini sağlayan yazılara, haberlere sayfalarında yer verdi. Derginin en son 446. sayısı yayınlandı

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA