İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2593373 defa okunmuş ve 1565 yorum yazılmıştır.

SÜLEYMAN DEMİREL

Kategori Kategori: Devlet adamları | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 7248 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 19 Şubat 2007 00:16:57

Ispartanın Atabey ilçesiyle adeta bütünleşmiş vaziyette bulunan İslamköyde Selçuklulardan

SÜLEYMAN DEMİREL

I. Demirel’in Soyağacı

Isparta’nın Atabey ilçesiyle adeta bütünleşmiş vaziyette bulunan İslamköy’de Selçuklular’dan sonra yani islamiyetle birlikte büyük bir islam kültür hareketi başlar. Bu gelişme yakın tarihe kadar sürer. 1930’ların İslamköyü’nde erkeklerin %90’ının arapçayı okuyup yazdıkları görülür. Köyde adeta üniversite seviyesinde 5 özel yüksek medresenin varlığı tespit edilir.Bu Medreseler 1926’dan sonra kapatılır ve kütüphaneleri ve dersaneleri zaman içinde silinir.

İstanbul’da öğrenim görmüş müderrislerin yönetiminde kültür hizmetine büyük ölçüde katkıda bulunan İslamköy medreseleri hiçbir bedel olmadan fonksiyonunu yürütür ve köylüyü sürekli eğitir.

İşte bu medreselerin birisinde görev yapan köy ulemasına “ Hafız Süleyman “ adeta bir ömür boyu hiçbir ücret almadan köylünün aydınlanma çabasına katkıda bulunur.

Osmanlı’nın son günlerinde İslamköylü, Hafız Süleyman’ın oğlu “Paşa Dayı” lakabı ile anılan “Yahya” adındaki delikanlı köyün kızlarından Ümmühan Hanım ile evlenmiş bu evlilikten Cumhuriyet öncesi Afife adını verdikleri bir kızları olmuştur.

Askerlik dönüşü, Yahya Çavuş lakabını alan Paşa Dayı ile Ümmühan Hanım’ın ikinci evlatları Süleyman Sami doğmuştur.

İslamköy’de “Hacıpaşalar” adı ile anılan aile, Cumhuriyetle birlikte “Gündoğdu” adını almış daha sonra Demirel olarak değiştirilmiştir. Nitekim Süleyman Sami 1930 sonbaharında ilkokula Gündoğdu soyadı ile başlayacak, Orta okulda ise Demirci ustası üvey dedesinden kaynaklanan ve kendisini günümüzde sembolleştiren “Demirel” soyadına kavuşacak, bu soyad ülke yönetiminde bir Döneminde adı olacaktır.

Süleyman Sami Demirel 1.Kasım.1924’te Isparta’nın İslam köyü’nde doğdu. Yahya ve Ümmühan Hanım’ın oğlu olan Demirel 12.Aralık.1948’de Nazmiye Şener ile evlendi yüksek Öğrenimini 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Demirel, İnşaat Mühendisliği Su Bölümünden mezunolup “İnşaat Yüksek Mühendisi” ünvanını kazandı. Daha sonra sulama ve elektirifikasyon konularında araştırma yapmak üzere Devlet tarafından ABD’nin “Bureau of Reclamation” kuruluşuna gönderildi ve orada 1949-50 yılları arasında görev yaptı.

1949-1955 yılları arasında Elektrik İşleri Etüt İdaresi’nin bünyesinde “Yüksek Mühendis” olarak çalışan Demirel, 1954 yılının Ekim ayından 1955 yılının Temmuz ayına kadar “EisenhowerExchange Fellow Ship” bursiyeri olarak Amerika’daki çeşitli özel kurumlarla, eyalet ve federal devletin bazı kuruluşlarında araştırmalar yaptı.

ABD’nin “Rular Electrification Administration” ve U.S. Geological Survey” kuruluşu ile “U.S. Bureau of Reclamation” da yeniden araştırmalar yapıp Türkiye’ye dönen Demirel, 1955 Devlet Su İşleri Genel Müdürü olarak görevlendirildi ve bu görevi 1960 yılına kadar sürdürdü.

Askerlik hizmetini 1960-61 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda yapan Süleyman Sami Demirel Teğmen rütbesi ile terhis oldu. 1962-64 yılları arasında müteahhit-müşavir ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalışan Demirel, 1962 yılında Adalet Partisi I. Büyük Kongresinde Genel İdare Kurulu seçildi ve teşkilat başkanlığına getirildi. Adalet Partisi’nin II. Büyük Kongresi’nde Genel Başkan olan Demirel III,IV,V,VI,VII,VIII,IX Büyük Kongreleri’nde de tekrar göreve seçildi. 1965-69/1969-73/1973-77/1977-80 yılları arasında Isparta Millet Vekili olarak seçildi

1965 yılı Ekim ayından1971 yılı Mart ayına kadar “T.C Başbakanı” olan Demirel 1973-74 yılları arasında da Ana Muhalefet olarak görevini sürdürdü. 1975-77 yılları arasında (AP-CGP-MHP-MSP) dörtlü koalisyon lideri sıfatıyla tekrar TC Başbakanı olan Demirel 1977-78 arasında da (AP-MHP-MSP) koalisyonunda TC Başbakanı oldu.

12.Eylül.1980 askeri müdahalesi ile görevinden alınan Demirel aynı gün eşi ile birlikte Hamzakoy askeri tesislerinde bir ay süre ile gözetim altına alındı. 7.Kasım.1982’de halk oylaması ile kabul edilen yeni Anayasa, Demirel’in seçilme ve siyaset yapma özgürlüğünü 10 yıl süre ile elinden aldı. 2.Haziran.1983 tarihinde Zincirbozan askeri üssüne götürülüp 30.Eylül’e kadar tutuldu.

5.Eylül.1987 tarihinde referandumla siyasi haklarını yeniden kazanan Demirel, 1987 yılında olağanüstü bir kongrede DYP Genel Başkanlığı’na getirildi ve aynı yıl Isparta millevekili seçildi. DYP’nin 1988 yılındaki ikinci ve 1990’daki üçüncü olağan kongrelerinde tekrar aynı göreve getirildi.

20.Ekim.1991 tarihinde yapılan milletvekili genel seçimlerinde lideri bulunduğu DYP birinci parti oldu ve 7.Kasım.1991 Hükümeti kurmakla görevlendirilen Demirel 49. TC Hükümetini “DYP-SHP” koalisyonu şeklinde gerçekleştirdi. [2]

1993 yılında cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümünün ardından Cumurbaşkanı olarak Çankaya’ya çıktı.[3]

II. Demirel’in İşhayatına Atılışı

Öğrencilik yıllarında da, mezuniyetten hemen sonra da bir işe girip harçlık kazanan Süleyman Demirel’i 1949 yılının Mayıs ayında artık Devlet Memuru olarak görüyoruz. O memuriyet bu genç mühendisin bütün özelliklerini sergilediği bir platform oluyor hatta zamanla yaratacağı misyonun ürünleri bu ortamda hayat buluyor.

Demirel’in memuriyete başladığı yıllarda Türkiye çok partili rajime geçmiş ama, seçim hilelerinden kurtulamadığı için çabalayıp duruyor. 20 milyona yaklaşan ülke nüfusu, sorunları da bereberinde getiriyor. 290 bin dolarlık yıllık ithalata karşılık, 247 bin dolarlık ihracat yapılıyor ve ihracatın dışında başka gelir olmadığı için 1949’da 43 bin dolarlık dış ticaret açığı görünüyor. Yine aynı elektrik enerjisi üretimi ise 700.000 kw/saat olarak hesaplanıyor.

Mecburi hizmet başvurusu için gittiği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından , Elektrik İşleri Etüd İdaresinde görevlendirilen Demirel, orada proje mühendisi olarak işe başlıyor. O tarihlerde birkaç inşaat ve bir o kadarda elektrik mühendisinin görev yaptığı EİEİ, bir apartmanın 3-4 katını işgal ediyor.

Demirel’in yükselişine gelince Türkiye 1950 yılının ortasında demokratik bir idareye kavuşmuş, bir süre sonra da yüksek mühendis Süleyman Demirel, ABD’den ülkeye dönmüştü.

Amerika dönüşü Demirel’i yeni bir görev bekliyordu. Ayağının tozuyla Ankara’ya gelen Demirel’in amirleri Adana’da görev veriyorlardı. Kendisine Seyhan Barajı’nın temel etüdleri yapılacak, sondajlar yapılacak ve Demirel’de o sondajlara nezaret edecekti.

Isparta’dan bir yıldan beri kendisini bekleyen eşini alıp Adana’ya giden Demirel, Kemalpaşa mahallesinde oturan bir ailenin, bir odasını kiralayıp verilen görevi yerine getirmeye başlamıştı.

Bu görevden sonra 1953 yılı başında Türkiye baraj inşaatları hamlesine girişiyor, bu amaçla kurulan Seyhan Bürosu adındaki daire özellikle ülke çapında yapımı planlanan Demirköprü, Kemer ve Hirfanlı Baraj inşaatlarının yönlendirilmesi göreviyle donatılıyordu.

29 yaşındaki Yüksek Su Mühendisi Süleyman Demirel, Seyhan Bürosunun başına getiriliyor, bu kuruluş 1954 yılı başında da Barajlar Dairesi Reisliği adıyla yeniden organize oluyor ve büyüyordu. Gerek Seyhan Bürosu ve gerekse Barajlar Dairesinin ilk yöneticisi olan Süleyman Demirel bu tarihten itibaren ülkenin her bölgesinde baraj yapımı için yoğun bir çalışmanın içine giriyordu. EİEİ’nde çizdiği ilk proje olan Kovadağ Santrali inşa edildikten sonra büyük bir mutluluğa erişen Demirel, bugün Türkiye’nin çehresini değiştirmiş olan öteki eserlerini de gördükçe tükenmez bir enerji ile çalışmalarını yoğunlaştıracaktı. Devlet Su İşlerine bağlı olarak çalışan Barajlar Dairesi kısa zamanda yaptığı hizmetlerle azgın nehirlere gem vuracak, kıraç topraklara hayat verecek ve Türk insanının yüzünü güldürüp bozkırı yeşile çevirecekti. İşte bu dönemle birlikte “Demirel’in yükselişi” başlıyordu.[4]

III. Demirel’in Siyasete Atılışı

27.Mayıs.1960 ihtilali insanları iki kampa böldüğü bir ortamda siyasete atılan Süleyman Demirel, bu arada hayatına yön verecek çok önemli kararlarında arifesinde bulunuyordu.

İhtilal yönetiminin kapattırdığı DP’nin yerine “ADALET PARTİSİ” ve “YENİ TÜRKİYE PARTİSİ” kurulmuş eski DP’liler, bu iki partiye taksim olmuştu.

Demirel böyle bir tablo karşısında siyasete atılış sebep ve şeklini şöyle anlatıyordu :

“1962 başında terhis olduk. 62 başından itibaren Adalet Partisi ile fiilen ilgili olmuşumdur. Gerçi askerlik yaptığım süre içinde de vaktin ve imkanların, şartlerın müsaadesi ile yine alakadar olmuşumdur. Adalet Partisi’nin kuruluşunda bulunan kişilerin çoğu benim arkadaşımdır. Onlarla hep danışarak görüşerek yürümüşümdür.

Tabii bu arada 1961 seçimleri yapıldı. Yassı Ada mahkemeleri neticelendi, infazlar oldu, fevkalade gönül kırıcı şeyler oldu. Siyasetle ilgilenmem, 1960 öncesinde başladığımız işlerin yarıda kalmış olması ile, ülkede gayriinsari, gayrimedeni telakki ettiğim bir takım hadiselerin olmasından dolayıdır. 1962 başından 1962 Kasım’ına kadar yine Adalet Partisi’nin işleri ile meşgul olmuşumdur. Hareketleriyle herşeyi ile meşgul olmuşumdur.

1962 sonunda Adalet Partisi’nin birinci büyük kongresi yapıldı. Orada ben AP Genel İdare Kurulu’na en yüksek oy ile, 1255 oyla seçildim.”

Evet Demirel terhis olduktan hemen sonra siyasete atılıyor ve Yeni Mahalle Alemdar sinemasında yapılan AP’nin ilk büyük kongresinde ilk büyük rekorunu böylece kırıyordu. Demirekl siyaset sahnesine henüz çıkmıştı. AP dünyasında kendisini ismen tanıyan çoktu. Bu ünlü Devlet Su İşleri Genel Müdürü, şimdi siyaset sahnesinde idi.

Süleyman Demirel siyasetle birlikte yeni yepyeni bir iş hayatına da atılıyordu. Ankara’nın Ulus semtindeki büyük iş hanında bir büro kiralayan Demirel bundan sonra mütteahhitlik yapacaktı.

Ulus İşhanı’ndaki üç odada bir mühendislik ve mütteahhitlik bürosunu açarken kardeşlerine ve beş-altı meslektaşının pratik bilgilerine güvenen Süleyman Demirel bir çok teklif dosyası ile karşılaşıyordu. Karadeniz Ereğlisi’nde, Erzincan’da ve Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde önemli taahhüt işleri alan Demirel bunları zamanla ve kaliteli birer inşaat olarak tamamlatıyordu. İleri yıllarda Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı olan ve MSP’li bürokratlar arasında yeralan Isparta’lı Merhum Muhammer Dolmacı’da Demirel’in yanında görev yapıyordu.

1960 öncesinde Türkiye’nin sulama ve baraj yapma hamlesinde başı çeken Demirel, mali yöneticiler arasında genç yaşta popüler bir kişilik kazanıyor, olumlu yaklaşımları ve gayreti ile sempati topluyordu. Bütün bu şartlardan geçip siyaset sahnesine çıkan Demirel’in zirveye ulaşması hiç de güç olmayacaktı.[5]

1964 yılının Haziran ayında AP genel Başkanı Ragıp GÜMÜŞPALA öldü. Partide başkanlık sorununu ortaya çıkardı. 1964 yılının Kasım ayında AP kongresi Ankara’da toplandı. Bu kongrede ele alınan en önemli sorun yeni Genel Başkanın seçilmesi idi. Herkesi şaşırtan bir sonuçla 29 Kasım’da Süleyman Demirel bu mevkiye seçildi. Aslında gözde aday Sadettin Bilgiç idi.[6]

Demirel’in Cumhurbaşkanı oluşunun kendi ağızından söylemi :

“Ben Anayasal Cumhurbaşkanıyım,

Anayasal Cumhurbaşkanıyım derken, benim seçimimle ve seçildiktem sonra beni buraya çıkaran güçle ilgili hicbir tartışma yapılmadı. Yani Doğruyol Partisi’nin %27 oyu vardı işte kendisi de oraya çıktı ... Ben Doğruyol Partisi’nin %27 oyu ile çıkmadım buraya.

Ben 447 üyeli bir meclisin 431üyesinin iştirak ettiği 3 oturum, 3 tur seçim sonunda 244 oy alarak buraya geldim. Doğruyol Partisi’nin 180 üyesi var. Bütün partiler seçime iştirak etti, bütün partilerden oy aldım ve beni buraya getiren oy o günkü şartlar içerisinde eğer yüzdeye vurulacak olursa %50’nin üzerindedir. Yani %55’ler civarındadır.”


 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Özkoç Sümer { 25 Ocak 2013 16:20:57 }
Sonsuz Saygılarımın kabul buyurulmasını arz ederim Sayın Cumhurbaşkanım.
Allah size daha nice uzun ve sağlıklı yıllar yaşamayı nasip etsin. Bu ülkenin size halen ihtiyacı var.
Eğer zat-t âlileri lütfedip tekrar siyasete dönerse ülkesine en büyük iyiliği yapmış olur budan hiç şüpheniz olmamalı.
En derin sevgi ve saygılarımla.
Özkoç Sümer
Di?er Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA