İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2365107 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

HZ. HATİCE BİNTİ HÜVEYLİD

Kategori Kategori: Dini | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 4034 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 06 Mart 2007 21:52:40

Mekkeliler tarafindan Tacire (tüccar kadin) ve Tahire (temiz kadin) diye isimlendirilen Hz. Hatice, Mekkeli olup, Hüveylid b. Eded b. Abdulluza b. Kusay b. Kilab b. Mürre b. Ka b b. Lüeyin kizidir.

HZ. HATİCE BİNTİ HÜVEYLİD

Mekkeliler tarafindan “Tacire” (tüccar kadin) ve “Tahire” (temiz kadin) diye isimlendirilen Hz. Hatice, Mekkeli olup, Hüveylid b. Eded b. Abdulluza b. Kusay b. Kilab b. Mürre b. Ka’b b. Lüey’in kizidir. Annesi ise Fatma binti Zaide b. Esam’dir. Hz. Hatice Kureyş’in Beni esed Kolundandir. Nesebi, Kusay b. kilab’la Hz. Peygamber’le birleşir.

Tarihçilerinin çoğunun verdiği bilgiye göre, henüz 25 yaşinda bulunan Hz. Muhammed (s.a.v.) ile evlendiği zaman kirk yaşinda dul iki çocuk annesi idi. Hz. Peygamber (s.a.v.) 25 yil müdetle ve Hz. Hatice’nin ölümüne kadar tek evli olarak kaldi. Kari koca pek mutlu geçmiş ve ondan Muhammed (s.a.v.)’in iki oğlu ve dört kizi dünyaya geldi. Erkek çocuklar, küçük yaşta vefat ettiler. Erkeklerin büyüğüne “el-Kasim” ismini verdiler. Böylece o, babasi olan Hz. Muhammed (s.a.v.)’e “Ebu’l Kasim” künyesini verdirdi. Hz. Peygamber(s.a.v.)’in ilk kizi Zeyneb, Hz. Hatice’nin kizkardeşinin oğlu olan yeğeni Ebu’l-As’la evlendi. Rükiye ve Ümmü Gülsüm, birinin ölümü üzerine diğeri, ard arda ileride İslam dünyasinin üçüncü halifesi olacak olan Hz. Osman’la evlenmişlerdir. En küçük kizlari Fatima ise Hz. Ali ile evlenmiş. Hz. Peygamber (s.a.v.)’in nesli bilhassa ondan devam etmiştir.

Hz. Hatice’nin Rasulullah ile evlenmeden önce başindan iki evlilik geçmiştir. İlk önce Ebu Hale b. Zurare ile evlenmiş, ona Hind adi verilen bir kiz çocuğu dünyaya getirmiştir. Daha sonra Beni mahzum kabilesinden Atik b. Aiz (veya Abid) b. Abdullahb. Amr ile evlenmip, Abdu Menaf adinda bir çocuk dünyaya getirmiştir.

Hz. Hatice’nin Rüyasi.

Hz. Hatice, bir gece şöyle bir rüya görmüştü:

Güneş gök yüzünden kendi evine giriyor ve oradan bütün Mekke’yi aydinlatiyor.

Hz. Hatice, bu rüyasini amcasinin oğlu Varaka’ya açti. Varaka, ilim ve fazilette sayili adamlardan biri idi. Rüya tabirinde mahirdi. Hz. Hatice’ye :

- Bekle; sen, Tevrat’ta ve İncil’de haber verilen Ahir zaman peygamberinin karisi olacaksin.

Demişti.

Hatice de bu söz üzerine, kendisiyle evlenmek isteyennlere cevap vermiyor ve bekliyordu.

İlk Davet

“Ey ihrama bürünmüş yatan Peygamber! Kalk!” manasina gelen Ayet indikten sonra Peygamber birdenbire ayağa kalkmişti. Hz. Hatice: “Niçin istirahatini yarida biraktin?” diye sordu. Hz. Muhammed, ayeti kendisine okudu. Hz. Hatice’de: “O halde… Rabbi’nin emrini yerine getir” dedi. Ve ilave etti “Ey Allah’in sevgili kulu ve Peygamber’i Muhammed! Herkesden evvel dini bana öğret.

Peygamber her firsatta tekrar ederdi: “Kadinlarin içinde en yüksek mertebeyi bulanlardan birincisi kizim Fatima ikincisi Hatice, üçüncüsü Musa Peygamber’i Firavunun elinden kurtaran Asiye, dördüncüsü İsa Peygamberin annesi Meryem’dir.

İslamda ilk ibadet
İslâmda Allah'a imândan sonra ilk farz kilinan ibâdet, namazdir. İkinci vahiy ile el-Müddessir Sûresinin ilk âyetlerinin indirilmesinden sonra, Mekke'nin üst yaninda bir vâdide, Cibril (a.s.), Rasûlullah (s.a.s.)'e gösterip öğretmek için abdest almiş, peşinden Cibril'den gördüğü şekilde Rasûlullah (s.a.s.) de abdest almiştir.
Sonra Cibril (a.s.) Hz. Peygamber (s.a.s.)'e namaz kildirmiş ve namaz kilmayi öğretmiştir.
Eve dönünce Rasûlullah (s.a.s.) abdest almayi ve namaz kilmayi eşi Hz. Hatice'ye öğretmiş, o da abdest almiş ve ikisi birlikte cemâatle namaz kilmişlardir.

Hz. Hatice’nin vefati

Ebutalib’in vefatindan üç gün sonra Hz. Hatice’de bu fani dünyadan göçtü.

Hz. Hatice, servet ve hüsnü ahlak sahoni bir kadindi. Hz. Muhammed’le evlendikten sonra, bütün varini hayir yolunda harcamişti. Pergamber’liğin ilanindan sonra, çok zahmetli günler geçirdi. Çektiyi bu zahmetlerden, bir gün olsun şikayet etmedi.

Ebutalib’in vefati, ona pek ağir gelmişti. Onu, babasi gibi seviyordu. Bu zatin ölümünden sonra üç gün yaşadi.

Hz. Hatice ölmezden evvel, Peygamber sevgili hayat arkadaşini şöyle müşdeledi : “Ya Hatice! Tanri senin rütbeni; İsa’nin anasi Meryem’den ve Musa’yi kurtaran Asiye’den üstün etmiştir.”

Hz. Muhammed’in Peygamberliğine ilk iman eden, kadinlar içinde Hz. Haticece’dir. Varini yoğunu Peygamber uğruna feda etmişti. Peygamberimizin, Misirli Mariyeden doğan İbrahim ismindeki oğlundan maada; kiz erkek büyün evlatlari Hz. Hatice’den gelmiştir.

Hz. Muhammed ile Hz. Hatice tamami 25 sene bir arada yaşadilar.

Hz. Hatice’nin Peygamber’den ikisi erkek, dördü kiz alti evladi dünyaya geldi.

Hz. Hatice’nin ölümü Hz. Muhammed’e çok dokundu.

Peygamber, o yaşadiği müddetçe hiç bir kadinla evlenmedi. Hz. Hatice öldükten sonra da daima onu anardi.

Hatta Hz. Ayşe ile evlendikten sonra, Peygamber’in Hz. Hatice’yi dilinden düşürmemesi, Hz. Ayşe’yi gayrete getirmişti. Bir gün ona sordu: “Ya Resulullah, siz daima Hatice’yi aniyor, onun hatiralari ile meşgul oluyorsununz. Halbuki Hatice dul ve yaşli bir kadindi. Tanri size ondan daha alasini bağişladi. Elbet beni Hatice’den fazla sever ve ondan üstün tutarsiniz değilmi?” Peygamber: “Hayir!.. Benim ondan daha hayirli bir kadinim olmadi, bana hiç kimse inanmadiği zaman o, nesi varsa benim uğruna feda etti!..” buyurmuştur.

Peygamber, Hz. Hatice’yi Cehun mezarliğina götürdü ve oraya kendi eliyle defnetti.

 | Puan: 7,5 / 2 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar

kerem { 27 Kasım 2011 11:44:13 }
kerem    unuttum yaşım 25
kerem { 27 Kasım 2011 11:43:10 }
selam ben ankaradan kerem kısa bir evlilik yaptım çocuk yok ALLAH rızası için iyi huylu bir bayanla evlenmek istiyorum 5389718954
Di?er Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA