İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2523669 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

ZEYD B. HARİSE

Kategori Kategori: Dini | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2341 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 06 Mart 2007 21:53:08

eyd b. Harise b. Şurahil el-Kelbi. Üsemenin babasi. Ashabin ileri gelenlerinden olup, Resulullah (s.a.s.)in en çok sevdiyi arkadaşlarindandir. Bu yüzden sahade arasinda el-hubb diye anilirdi.

ZEYD B. HARİSE

Zeyd b. Harise b. Şurahil el-Kelbi. Üseme’nin babasi. Ashabin ileri gelenlerinden olup, Resulullah (s.a.s.)’in en çok sevdiyi arkadaşlarindandir. Bu yüzden sahade arasinda “el-hubb” diye anilirdi.

Tam künyesi: Zeyd b. Harise b. Şurahil (Şurahbil) b. Ka’b b. Abdiluzza b. İmriülkays b. Amir b. Abdivüdd b. Avf b. Kinane b. Bekr b. Uzre b. Zeyd el-Lat b. İmran b. Luhaf b. Kuzaa’dir .

Kaynaklarin ifadesine göre; cahiliyye döneminde, Zeyd’in annesi Su’da, yaninda oğlu olduğu halde akrabalarini ziyarete gider. Bu sirada Beni el-Kayn b. Cirs’e mensup bazi atlilar baskin yaparlar. Zeyd’I de bu arada beraberlerinde. Zeyd, sirada temyiz çağinda bir çocuktur. Onu Ukaz Panayirina götürüp şatişa arzederler. Hz. Hatice’nin yeğeni Hakim b. Huzam b. Huveylid de o esnada panayirina uğrayip Mekke’ye götürmek üzere bir kaç köle satin alir. Zeyd b. Harise de bu köleler arasinda bulunmaktadir. Hakim, Mekke’ye döndüyünde, halasi Hz. Hatice kendisini ziyaret eder. O da halasina köleleri göstererek, dilediği köleyi seçip götürebileceyini söyler. Hz Hatice de Zey b. Harise’yi seçer. Daha sonra O’nu Resulullah (s.a.s.)’e bağişlar.

Kelb kabilesine mensup bazi insanlar, hac için Mekke’ye geldiklerinde Zeyd’I görüp tanirlar, Zeyd’de onlari tanir. Dönüşte durumu babasina haber vererek bulunduğu yeri tarif ederler. Zeyd’in babasi Harise ile amcasi Ka’b, yanlarina fidye alarak Mekke’ye gelirler ve Resulullah (s.a.s.)’in yanina varip: “Ey Abdulmuttalip’in oğlu! Ey kavminin efendisinin oğlu! Sizler, Harem’in ehlisiniz, köleyi azat eder, esiri yedirirsiniz. Yaninda bulunan oğlumuz için sana geldik. Bize iyilikte bulun, sana fazlasiyla fidye vereceyiz.” derler.

Bunun üzerine Resulullah (s.a.s.), Zeyd’i çağirtarak, kendisini istemeye gelen bu kişileri taniyip tanimadiğinu sorar. Zeyd de, bunlarin birisinin babasi diğerinin de amcasi olduğunu söyleyerek tanidiğini ifade eder. Bu sefer Resulullah Zeyd’e dilerse babasiyla gidebileceyini, şayet isterse yaninda kalabileceyini söyleyince, Zeyd, Resulullah (s.a.s.)’in yaninda kalmayi tercih eder. Peygamberimiz de Zeyd’i elinden tutarak Hicr denilen yere çikarir ce ve: “Şahid olun, Zeyd benim oğlumdur. O bana mirasçidir, ben de O’na mirasçiyim!” diyerek Zeyd’i evlat edindiyini ilan eder .

Zeyd b. Harise, Muhammed (s.a.s)’e risalet ettiyi siralarda 30 yaşina bulunuyordu.

Zeyd’in kalbinde Hz. Muhammed’e karşi büyük büyük bir itimat vardi. Dine davet edildiyinde tereddüt etmeden islamiyeti kabul etti.

Zeyd b. Harise, Muhammed (s.a.s.)’e risalet gelinceye kadar yaninda kaldi ve Resulullah, peygamber olur olmaz O’nun risaletini tastik edip müslüman oldu, O’ninla birlikte namaz kildi ve:”Onlari babalarinin ismiyle çağirin…”(el-Ahzap, 35/5) mealindeki ayet nazil oluncakar “Muhammed’in oğlu” diye anildi. Bu ayet-I kerimenin nüzulünden sonra Zeyd, Zeyd b. Harise olarak çoğalmaya başladi .

Zeyd b. Harise, Resulullah (s.a.s.)’in cefakar dostlarindan biriydi hemen hemen tüm sikintili zamanlarinda O’nunla birlikteydi. Nitekim, çevre kabileleri İslam’a davet etmek kabilinden Taif’e giden Resulullah’i yanliz birakmamiş Taiflilerin attiği taşlar Peygamber (s.a.s.)’e isabet etmesin diye kendi vücudunu siper etmiş ve başindan çeşitli yaralar almişti .

Müslümanlar Medine’ye hircet etmeye başlayinca, Zeyd b. Harise’de hicret etmişti. Resulullah (s.a.s.) hicretten sonra Medine’de, ashabi arasinda kardeşlik tesis ettiyinde, Zeyd’le Hamza b. Abdülmuttalib’i de kardeş ilan etmişti. Bu sebepten Hz. Hamza, Uhud günü şehadet şerbetini içmeden önce Zeyd’i kendisine vasi tayin etmişti .

Zeyd b.Harise; Bedir, Uhud, Hendek savaşlariyla Hudeybiye barişi ve hayber fethindede bulunmuştur. Resulullah (s.a.s.), Müreysi gazasina çiktiği zaman kendisini Medine’ye vekil olarak birakmişti.

Zeyd b. Harise Seriyyesi

Bedir gazvesinden sonra Kureyşi’ler, artik Hicaz yolunu tehlikeli buluyorlardi. Kervanlarini, Şam’a Irak yoluyla göndermeğe başladilar.

Bu esnada, altin, gümüş ve bir çok mal yüklü büyük bir kervanin Kureyş reislerinden Safvan b. Ümmüyye’nin himayesi altinda Şam’a hareket ettiğini Peygamber haber aldi.

Yüz süvarilik bir kuvvet hazirlayarak reyisliğine Zeyd b. Harise’yi seçti. Zeyd b. Harise, Kirede denilen suyun kenarina gelmişti. Safvan ve arkadaşlari müslümanlari karşilarinda görünce kervani birakarak her biri bir tarafa dağildilar.

Zeyd b. Harise de, kervani önüne katip Medine’Ye getirdi. Eline geçen ganimet mallarinin beşte biri, yine beytülmale ayrildi ve geri kalan mal, gaziler arasinda taksim edildi.

Zeyd, ele geçirilen mallari pay ederken kendisinden ziyade arkadaşlarini gözettiği cihetle Peygamber: “zeyd iyi bir kumandandir, o arkadaşlarini daha ziyade düşünür…” diyewrek Zeyd’i mettetti.

Bunun yaninda Zeyd, komutan olarakta çeşitli seriyyelere katilmiş ve üstün başarilar göstermiştir. Bu seriyseler; Karede, Cemum, el-Lys, et-Tarafa, Hisma ve Ümmü Kirfa’dir. Son olarak Mute Savaşi’na etmiş ve bu savaşta şehid olmuştur.

Resulullah (s.a.s.), sancaği ilk önce Zeyd’e vermiş ve: “Şayet Zeyd şehid olursa, sancaği cafer alsin, O da şehid düşerse, Abdullah b. Ravaha alsin” buyurmuştur. Bu üç sahabide Mute günü, kahramanca savaşarak Hakk’in rahmetine kavuşmuşlardir.

Zeyd, şehid olduğu zaman 50-55 yaşlarindaydi.

Resulullah (s.a.s.) bu kahraman dostunu şehadet haberini duyunca göz yaşlarini tutamayarak ağlaşmiş onlar için: “Allah’im; Zeyd’e mağfiret et! Allah’im; Zeyd’e mağfiret et! Allah’im; Zeyd’e mağfiret et! Allah’im; Cafer’e mağfiret et!

Allah’im; Abdullah b. Ravaha’ya mağfiret et!” diyerek dua etmiştir .

Zeyd, birkaç hanimla evlenmişti ki, bunlardan biri de Zeyneb bint Cahş’tir. Bir diyeri, Ümmü Külsüm bint Ukbe, Zeyd ondan boşanip Dürre bint Ebi Lehep ile evlendi. Sonra onuda boşayarak Hind bint el-Avuam (Zebeyr b. el-Avvam’in kiz kardeşi) ile evlendi. Sonunda, Peygamber (s.a.s.) bir gün Zeyd’i dadisi ayni zamanda cariyesi Ümmü Eymen’l-e evlendirdi. Ashabin ileri gelenleriden biri olan Üsame, işte bu hanimdan dünyaya geldi .

Zeyd b. Harise; kisa boylu, çok esmer ve basik burunlu idi.

 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA