İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2593356 defa okunmuş ve 1565 yorum yazılmıştır.

Yavuz Sultan Selim

Kategori Kategori: Devlet adamları | Yorumlar 3 Yorum | Okunma 4619 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 08 Nisan 2007 15:03:35

Yavuz Sultan Selim 10 Ekim 1470 günü dogdu. Babasi Sultan Ikinci Bayezid, annesi Gülbahar Hatun dur. Gülbahar Hatun Dulkadirogullari beyligindendir.

Yavuz Sultan Selim 10 Ekim 1470 günü dogdu. Babasi Sultan Ikinci Bayezid, annesi Gülbahar Hatun'dur. Gülbahar Hatun Dulkadirogullari beyligindendir. Yavuz Sultan Selim, uzun boylu, genis omuzlu, kalin kemikli, omuzlarinin arasi genis, yuvarlak basli, kirmizi yüzlü, uzun biyikli ve yigit bir padisahti. Sert tabiatli ve cesurdu. Kuvvetli bir ilim tahsili yapmisti.

Babasi Sultan Ikinci Bayezid padisah olduktan sonra, askeri sevk ve devlet idareciligini ögrenmesi için, Sehzade Selim'i Trabzon Sancagi'na tayin etti.

Sehzade Selim, Trabzon'da devlet islerinin yaninda ilimle ugrasir ve büyük alim Mevlana Abdülhalim Efendi'nin derslerini takip ederdi. Trabzon'u çok güzel idare eden Sehzade Selim'in bu arada komsu devletlerle de iliskisi oldu.

Valiligi sirasinda Trabzon halkini rahat birakmayan Gürcüler üzerine üç sefer yapti. En önemlisi olan Kütayis seferinde Kars, Erzurum, Artvin illeri ile birçok yeri fethederek Osmanli topraklarina katti (1508). Buralarda yasayan Gürcülerin hepsi müslüman oldular.

Çok güzel ata biniyor, devrin en meshur silahsörlerini alt edecek kadar iyi kiliç kullaniyordu. Güresmekte, ok ve yay yapmada üstüne yoktu. Harpten hoslanmakla beraber çok ince bir ruha da sahipti. Mütevazi bir kisilige sahip olan Yavuz Sultan Selim, her ögün yemekte tek çesit yemek yerdi ve agaçtan tabaklar kullanirdi.

Gösteristen hoslanmaz, devlet malini israf etmezdi. Babasindan devraldigi tatminkar hazineyi agzina kadar doldurdu. Hazinenin kapisini mühürledikten sonra, söyle vasiyet etti:

"Benim altinla doldurdugum hazineyi, torunlarimdan her kim doldurabilirse kendi mührü ile mühürlesin, aksi halde Hazine-i Humayun benim mührümle mühürlensin."

Bu vasiyet tutuldu. O tarihten sonra gelen padisahlarin hiçbiri hazineyi dolduramadigindan, hazinenin kapisi daima Yavuz'un mührüyle mühürlendi.

Yavuz Sultan Selim, atalari hep sakal uzattiklari halde sakalini keserdi. Bunun sebebini soranlara "Sakalimi ele vermemek için kesiyorum" dedigi rivayet edilir. Bir kulagina da küpe takardi. 22 Eylül 1520'de "Aslan Pençesi" denilen bir çiban yüzünden henüz 30 yasinda iken vefat etti.

Hayatinin son dakikalarinda Yasin-i Serif okuyordu. Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Camii'nde babasinin cenaze namazini kildiktan sonra, onu Sultan Selim Camii avlusundaki türbeye defnettirdi. Tarihçiler, Yavuz Sultan Selim'i sekiz yila seksen yillik is sigdirmis büyük bir padisah olarak degerlendirdiler.

Erkek çocuklari: Kanuni Sultan Süleyman
Kiz çocuklari: Hatice Sultan, Fatma Sultan, Hafsa Sultan, Sah Sultan

 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar

abk { 27 Kasım 2011 21:57:54 }
yukarida Yavuz Sultan Selim olarak belirtilen resim aslinda Şah ismalie ait dir.Yıllardan beri yapilan bir yanlis.Şah ismailin resmini Yavuz''''a aitmis gibi gösterilmektedir.Şah İsmailin Yavuz''''a benzerligi bilinmektedir.Yukaridaki resim Şah İsmaile ait olan ancak Yavuz''''a cok benzeyen bir resimdir.Saygılarla
abk { 27 Kasım 2011 21:57:16 }
yukarida Yavuz Sultan Selim olarak belirtilen resim aslinda Şah ismalie ait dir.Yıllardan beri yapilan bir yanlis.Şah ismailin resmini Yavuz''a aitmis gibi gösterilmektedir.Şah İsmailin Yavuz''a benzerligi bilinmektedir.Yukaridaki resim Şah İsmaile ait olan ancak Yavuz''a cok benzeyen bir resimdir.Saygılarla
emreaydın :) { 04 Nisan 2010 04:50:14 }
yha keşke kelimeleri doğru düzgün yazsaydınız yine de teşekkürler.
Di?er Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA