İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2593370 defa okunmuş ve 1565 yorum yazılmıştır.

Sultan Genç Osman

Kategori Kategori: Devlet adamları | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2746 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 08 Nisan 2007 15:11:35

Sultan Genç Osman, 3 Kasim 1604 yilinda Istanbul da dünyaya geldi. Babasi Birinci Ahmed, annesi Mahfiruz Haseki Sultandir.

Sultan Genç Osman, 3 Kasim 1604 yilinda Istanbul'da dünyaya geldi. Babasi Birinci Ahmed, annesi Mahfiruz Haseki Sultandir. Mahfiruz Haseki Sultan Rum'dur. Sultan Genç Osman 14 yasinda iken, amcasi Sultan Birinci Mustafa'nin tahttan indirilmesi üzerine Osmanli tahtina oturdu. Annesi onun yetismesi için çok titiz davrandi. Sultan Genç Osman iyi bir terbiye ve tahsil gördü. Arapça, Farsça, Latince, Yunanca ve Italyanca gibi dogu ve bati dillerini klasiklerinden tercüme yapabilecek kadar güzel ögrendi. Çok güzel bir yüzü olan Genç Osman, zeki, enerjik, atilgan, cesur ve gözü pek bir padisahti.   Sultan Genç Osman, Fatih Sultan Mehmed devrine kadar yapildigi gibi saray disindan, Seyhülislam Es'ad Efendi'nin ve Pertev Pasa'nin kizlari ile evlendi. Yavuz Sultan Selim devrinden itibaren padisah saray disindan evlenmedigi için bu davranis önemli bir degisiklik oldu.   Kendisine planlarini uygulayacak bir sadrazam bulamadi. Tarihte esine az rastlanir bir sekilde tahtan indirilerek, Yedikule zindanlarinda bogularak sehit edilen Sultan Genç Osman, babasi Sultan Birinci Ahmed'in Sultanahmed Camii'nin yanindaki türbesine defnedildi.  Tahta çikar çikmaz devlet erkani içindeki üst düzey yetkilileri degistiren, müderris ve kadilarin atanma yetkilerini seyhülislamdan alan Sultan Genç Osman çok yenilikçi bir padisahti.  

Erkek çocuklari: Ömer, Mustafa
Kiz çocugu: Zeynep Sultan
 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA