İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2385967 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Kategori Kategori: Birlikler-Topluluklar | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1640 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 14 Nisan 2007 16:13:41

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı 1965 yılında, Birleşmiş Milletler Genişletilmiş Teknik Yardım Programı ve Birleşmiş Milletler Özel Fonu'nun birleşmesi ile kurulmuştur.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER 

(UNITED NATIONS DEVELOPMENT PROGRAMME-UNDP)

MERKEZ

One United Nations Plaza

New York, NY 10017

USA

Tel: (1)(212) 906-5000

Faks:(1)(212) 826-2057

Başkanı: James Gustave Speth

Kullanılan diller: Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Rusça, İspanyolca. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca çalışma dilleridir.

KURULUŞ VE FONKSİYONLARI

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı 1965 yılında, Birleşmiş Milletler Genişletilmiş Teknik Yardım Programı ve Birleşmiş Milletler Özel Fonu'nun birleşmesi ile kurulmuştur.

10 Haziran 1994 tarih ve 94/14 sayılı kararla UNDP Yönetim Kurulu, UNDP'nin temel görevini; yoksulluğun azaltılması, çevrenin korunması, istihdam yaratılması ve kadının toplumdaki yerinin güçlendirilmesi gibi alt bölümlerden oluşan İnsan Kaynakları'nın Geliştirilmesinde üye ülkelere yardım etmek olarak tanımlamıştır. UNDP, sürdürülebilir insan kaynakları gelişimini, tüm program ve faaliyetlerinde teşvik etmekte ve aşağıda sayılan alanlarda ulusal kapasitenin oluşturulmasına ve geliştirilmesine öncelik vermektedir; yoksulluğun önlenmesi, çevre ve doğal kaynaklar yönetimi, iş yaratılması, kalkınma yönetimi, kalkınmakta olan ülkeler arasında teknik işbirliği, teknoloji transferi ve adaptasyonu ve kadınların durumunun geliştirilmesi.

Birleşmiş Milletler teknik işbirliğinin koordinatör örgütü olarak UNDP, ülke düzeyinde teknik yardım programlarını 5 yıllık dönemlerle gerçekleştirmektedir.

Pek çok açıdan UNDP, bağış yardımlarının koordinasyonunda önemli görevler üstlenmektedir. Öncelikle 47 Az Gelişmiş Ülkeye yuvarlak masa konferanslarının, ülke toplantılarının ve sektörel konsültasyonların hazırlanmasında yardım etmektedir. Yuvarlak masa toplantıları genellikle Geneva'da yapılmakta olup, alıcı ülkelerle bağışta bulunacak ülkeleri biraraya getirerek kalkınma stratejilerini anlatmaları ve tartışmaları sağlanmakta, gerekli finansmanın serbest bırakılması ve alınan kararların takip edilmesini sağlanmaktadır. Haziran 1985'te UNDP'nin yeni Yuvarlak Masa formatının kabul edilmesinden, Mart 1994'e kadar UNDP başkanlığında 40 yuvarlak masa toplantısı, 15 ülke görüşme toplantıları ve 60'ın üzerinde sektörel konsültasyonlar yapılmıştır. UNDP Dünya Bankası'nın konsültasyon toplantılarına iştirak etmekte ve teknik yardım ve insan kaynakları konularının görüşüldüğü toplantılara da başkanlık etmektedir. İkinci olarakta UNDP, gelişmekte olan ülke hükümetlerinin, yardım koordinasyonu ve planlaması konularındaki projelerine yardım ederek bu ülkelerin aldıkları yardımı verimli bir şekilde kullanabilmelerine katkıda bulunmaktadır.

UNDP tarafından finanse edilen pek çok proje, kalkınmakta olan ülkelerde üretim, ticaret ve tarımsal ve mineral ürünlerinin ihracatının geliştirilmesine yardım etmektedir. Bu tür teknik işbirliği projeleri birkaç ana grup altında toplanmaktadır: genel ticaret politikaları ve planlaması, ticari bilgi ağları, pazarlama ve ihracat teşvikleri, eğitim ve kurumsal yapılanma ve hükümetlerin çok taraflı görüşmelerde durumlarını güçlendirme (ör:Uruguay Round'u görüşmeleri).

UNCTAD, Uluslararası Ticaret Merkezi ve Dünya Bankası, UNDP'yi ürün ihracat projelerinin pek çoğunda yetkili kılmıştır. Bu projeler ulusal, bölgesel veya bölgelerarası ve küresel olabilmektedir.

1990 yılından beri UNDP, bir uzmanlar kurulu oluşturarak İnsan Kaynakları Gelişim Raporu hazırlamaktadır. Raporda bulunan diğer bilgilerin yanında yeni bir gelişim ölçüsü bulunmaktadır; Bu indeks; ortalama ömür, eğitim edinme ve satınalma gücü indekslerinden oluşan İnsan Gelişim İndeksi'dir (HDI). Ülkelerin GSMH ve HDI'ye göre sıralanması ekonomik büyümenin yaşam şartlarının iyileşmesinde önemli olsa da tek başına insan kaynakları gelişimi için yeterli olmadığını göstermektedir.

UNDP kendi asli faaliyet programlarına ilave olarak, bazı özel amaçlı fonları da yönetmekle de görevlendirilmiştir.

Birleşmiş Milletler'in çölleşmenin kontrolü ve kuraklıktan etkilenen bölgelerin ıslahı faaliyetlerinde uzmanlaşan Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Ofisi (UNSO), UNDP bünyesinde yer alan önemli bir kurumdur.

Global Çevre Oluşumu; UNDP, Dünya Bankası ve BM Çevre Programı tarafından ortaklaşa yönetilen bir kurumdur. Kuruma 1994 ve 1997 yıllarında çeşitli ülkeler 2 milyar doların üzerinde bağışta bulunmayı taahhüt etmişlerdir. Global Çevre Oluşumu, gelişmekte olan ülkelerin küresel ısınmayı azaltmak, uluslararası suları kirlilikten korumak, biyolojik çeşitliliği korumak ve ozon tabakasının daha fazla delinmesini önlemek amacına katkıda bulunacak projelerine, bağış ve düşük faizli krediler vermektedir.

Kapasite 21, Haziran 1992'de Rıo de Jeneryo'da ülkelerin Ajanda 21'i uygulamalarına yardım etmek üzere UNDP ve UNCED tarafından yürürlüğe konmuştur. Kapasite 21 aşağıdaki amaçları içermektedir;

1) Ülkelerin çevresel konuları kalkınma planları ile uyumlaştırarak kalkınma planları dahilinde sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için işbirliği yapmalarına yardımcı olmak,

2)Ülkelerdeki tüm sivil toplum örgütlerinin, kalkınma planlarına ve çevre yönetim faaliyetlerine katılmalarını sağlamak,

3)UNDP’ye, gelişmekte olan ülkelere, özel kuruluşlara sivil örgütlere ve diğer kurumlara sürdürülebilir büyüme ve kapasite arttırımı konularında bilgi akışı ve danışmanlık hizmeti verecek olan uzmanlar kurulunun oluşturulmasını sağlamak,

Kapasite 21 hedeflerine ülkelerin çevre yönetimi kapasitelerini arttıran ve çevresel yönetim programlarını kalkınma programları ve ulusal planlarla birleştirmelerine yardım eden programlarla ulaşmaktadır. BPPS’deki özel sektör programlarıyla UNDP, gelişmekte olan ülkelerde özel sektörün oluşturulması ve büyüme olanaklarının arttırılmasına büyük önem vermektedir. UNDP’nin özel sektör geliştirme programının odak noktasını oluşturan bölüm, Birleşmiş Milletler Uluslararası Kısa-Vadeli Müşavirlik Kaynakları (UNISTAR), aynı zamanda Yatırım Kalkınma Ofisi’ni de bünyesinde birleştirmektedir. UNISTAR kalkınmakta olan ülkelere kısa vadeli müşavirlik hizmetleri sağlamaktadır, Yatırım Kalkınma Ofisi ise aynı ülkelerin yatırım öncesi faaliyetlerinde yardımcı olmaktadır.

Bu fonlar ve programlar, koordinatör kurum olan “Politika ve Yardım Programı Büro’’suna (BPPS) rapor vermektedirler.

1966 yılında kurulan ve 1974 yılından itibaren tamamiyle faaliyete geçen Birleşmiş Milletler Sermaye Kalkınma Fonu (UNCDF), sermaye bağışlarını öncelikli olarak az gelişmiş ülkelere yöneltmektedir.

Birleşmiş Milletler Gönüllüler Programı (UNV), BM tarafından özellikle az gelişmiş ülkelere sağlanan, acil orta düzeyde yetenek ihtiyaçlarınını önemli bir kaynağıdır. UNV gençlerin kalkınma sürecine girmelerini sağlamak ve ulusal kalkınma hizmetlerinin teşviki amacıyla çok çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır.

Bunlara ilave olarak, Birleşmiş Milletler Kadın Gelişim Fonu, UNDP çatısında alınarak, 1985 yılında UNDP’ye bağlı bir fon haline getirilmiştir.

ÜYELER

BM’ye üye tüm ülkeler ve ihtisas birimleri: Afganistan, Arnavutluk, Cezayir, Andora, Angola, Antigua ve Barbuda, Arjantin, Ermenistan, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahamalar, Bahreyn, Bangladeş, Barbados, Beyaz Rusya, Belçika, Belize, Benin, Bhutan, Bolivya, Bosna Hersek, Botswana, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Burkına Faso, Burundi, Kombodya, Kamerun, Kanada, Kapa Verde, Güney Afrika Cumhuriyeti, Çad, Şili, Çin, Kolombiya, Komoros, Kongo, Kosta Rıka, Fildişi Sahilleri , Hırvatistan, Küba, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dijiboti, Dominik, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, Mısır, El Salvador,Ekvatoral Gine, Eritre, Estonya, Etyopya, Fiji, Finlandiya, Fransa, Gabon, Gambiya, Gabon, Gambiya, Gürcistan, Almanya, Gana, Yunanistan, Grenada, Guatemala, Gine, Gine-Bisau, Guyana, Haiti, Holy Sea, Honduras, Macaristan, İzlanda, Hindistan, Endonezya, İran İslam Cumhuriyeti Irak, Irlanda, İsrail, Italya, Jamayka, Japonya, Ürdün, Kazakistan, Kenya, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kore Cumhuriyeti, Kuveyt, Kırgız Cumhuriyeti, Lao Halk Demokratik Cumhuriyeti, Lübnan, Lesoto, Liberya, Libya, Lihenştayn, Lüksemburg, Makedonya, Magadaskar, Malavi, Malezya, Maldivler, Mali, Malta, Marshall Adaları, Mauritanya, Mauritus, Meksika, Moldava, Monako, Mongolya Fas, Mozambik, Myanmar, Nabibya, Nauru, Nepal, Hollanda, Yeni Zelanda, Nikaragua, Nijer, Nijerya, Norveç, Umman, Palau, Pakistan, Panama, Papua Yeni Gine, Paraguay, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya Federasyonu, Ruanda, St. Kitts ve Nevis, St. Lusya, St. Vinsent ve Grenada, Samua, San Marino, Sao Tome ve Principe, Suudi Arabistan, Senegal, Seyşeller, Sierra Leone, Singapur, Slovakya, Solvenya, Solomon Adaları, Somali, Güney Afrika, İspanya, Sri Lanka, Sudan, Surinam, Swaziland, İsveç, İsviçre, Suriye, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Togo, Tonga, Trınıdad ve Tobago, Tunus Türkiye, Türkmenistan, Tuvalu, Uganda. Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, ABD, Uruguay, Özbekistan, Vanuatu, Venezüella, Vietnam, Batı Samoa, Yemen, Zaire, Zambiya ve Zimbabve.

YAPI

BM Genel Kurulu 48/162, sayılı kararın, 21. paragrafı hükümlerine uygun olarak, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı/Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu 'nun idaresi, Ocak 1994'te bir Yönetim Kuruluna çevrilmiştir. Yılda dört kez düzenli olarak toplanan Kurul, UNDP'nin politika yapıcı merciidir. Kurul, tüm ülke program ve projelerinden programın faaliyetlerini yönetmekten ve fonların dağıtımından sorumludur ve 36 üye ülke temsilcilerinden oluşmaktadır. Bunun 20'si kalkınmakta olan ülkelerden, 16'sı da ekonomik olarak gelişmiş ülkelerden oluşmaktadır.

Sekreterlik, UNDP'nin bütün faaliyetlerini koordine etmekle sorumlu olan bir yönetici tarafından idare edilmektedir.

UNDP yardımı alan ülkelerin pek çoğunda UNDP ve ev sahibi ülke arasında iletişim kanalı olarak hizmet veren ve ev sahibi ülke hükümetine tavsiyelerde bulunan bir Ülke Ofisi bulunmaktadır.

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA