İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2377436 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

KARŞIYAKA SK

Kategori Kategori: Spor | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1996 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 26 Nisan 2007 18:33:27

Aramizda ilk defa bir topluluk kurmaya 5-6 arkadas o günlerde bu arsada karar verdik

                                          KARŞIYAKA SK TARİHİ    

Aramizda ilk defa bir topluluk kurmaya 5-6 arkadas o günlerde bu arsada karar verdik. Agabeyim Kadizade Rasit, teyzezadem Süreyya Iplikçi, ben, Refik Civelek, Osman Nuri, Örnekköylü Hüseyin, bir zeytin agacinin altinda hafif yagmurlu bir günde bizde bir kulüp kurmayi tasarlamistik. Içimizdeki milli heyecan bir yangin gibi ates almisti. Bir müddet sonra vilayete müracaatla hukuk müsavirligi kanali ile kulübümüz " Karsiyaka Mumaresi Bedeniye Kulübü" ismi altinda tesekkül etmis oluyordu. K.S.K, artik dogmustu. Tarih, 1 Kasim 1328 yani 1912 idi..." (Kadizade Zühtü Isil'in kendi agzindan) Türklügü temsil etsin diye yesil-kirmizi renkte karar kildilar." (Sadi Iplikçi'nin kendi agzindan) "Izmir'de Rumlar'in Panyanios, Apollon ve bunu gibi bir çok kulüpleri vardi. Bornova'da da Ingilizler'in kendi aralarinda bir topluluklari mevcuttu. O tarihte biz de aramizda para toplayarak top aldik. Kisa pantalonlarla o günün sahasi olan Osmanpasa Cami'nin yanindaki ilk mektebin bulundugu yerin bitisigindeki arsada (simdiki çocuk yuvasinin bulundugu Köskle, bir tarafi Alaybey'de diger tarafi Karsiyaka'da olan enis bir bahçe) oynamaya basladik.

Aramizda ilk defa bir topluluk kurmaya 5-6 arkadas o günlerde bu arsada karar verdik. Agabeyim Kadizade Rasit, teyzezadem Süreyya Iplikçi, ben, Refik Civelek, Osman Nuri, Örnekköylü Hüseyin, bir zeytin agacinin altinda hafif yagmurlu bir günde bizde bir kulüp kurmayi tasarlamistik. Içimizdeki milli heyecan bir yangin gibi ates almisti.

Bize muhitimizden çig gibi gençlik katildi. Kendi aramizada bir takim aypmistik. 2-3 ay sonrada bu toplulugumuzu daha çok canlandirmayi düsündük. IttIhat-i Terakki Cemiyeti'ne müracat ettik. Olumlu karsiladilar, size bir oda tahsis edelim burada teskilatlanin, bu kulübü vilayete müracaat ile tescil edebiliriz dediler. Bir müddet sonra vilayete müracaatla hukuk müsavirligi kanali ile kulübümüz " Karsiyaka Mumaresi Bedeniye Kulübü" ismi altinda tesekkül etmis oluyordu. K.S.K, artik dogmustu. Tarih, 1 Kasim 1328 yani 1912 idi..." (Kadizade Zühtü Isil'in kendi agzindan) Kadizade Zühtü Isil"Renk seçmek hususunda bir hayli tartisma yaptilar. Nihayet yesil müslümanligi, kirmizi da Türklügü temsil etsin diye yesil-kirmizi renkte karar kildilar." (Sadi Iplikçi'nin kendi agzindan)

"Kaf Sin Kaf, Osmanli alfabesindeki K.S.K. harflerinin söylenis biçimidir. Bu söylenis biçimi, 88 yillik bir sarkidir. Yabanci egemenligindeki bir kentte milli uyanisi futbol takimi örgütlenmesinde gören bir avuç vatanseverin baslattigi bir dirilis sarkisidir. 1912 yilinda kurulan en eski milli kulüplerimizden biri olan K.S.K'nin sembolü Kaf Sin Kaf slogani, bu sanli kulübün dillere destan olmus çoskulu ve görkemli bestesidir." (Yasar Aksoy'un kaleminden) "Sadi Iplikçi'ye göre Kaf Sin Kaf sloganini, kulübün kurucularindan Bankaci cemal Ahmet Umar bulmustu. Bu sözü çok seven gençler, her galibeyetten sonra vapurdan sahile bunu bagirarak çiktilar. O günden beri Karsiyaka bu sarki ile inledi..." (Yasar Aksoy'un kaleminden) KSK'NIN ILK KADROSU (1912)

K.S.K 'nin ilk kuruculari toplu halde. Arka sira: Salih, Çakir Kemal, Suat Karsiyaka. Orta sira: Dr. Kemal Tahsin, Örnekköylü Hüseyin, Sabri Süleymanoviç, Emin, Hüsnü. Ön sira: Hasan, Refik, Kadizade Rasit, Kadizade Zühtü Isil.

 

ATATÜRK VE KSK

"1925 yilinda Izmir'e gelen Atatürk, 11 Ekim günü Kordon'da simdi Atatürk Müzesi olan evinde otururken, vapur tutarak denizden kendisine tezahürat yapan Karsiyakalilara balkona çikip sunlari dedi:

" Izmir'in Karsiyakalalari sizleri muhabbetle selamlarim. Ben bütün Izmir'i ve Izmirlileri severim. Güzel Izmir'in temiz kalpli insanlarinin da beni sevdiklerinden eminim. Yalniz bir raslanti beni Karsiyaka'ya daha fazla baglamistir. Karsiyakalilar anam sizin sinenizde sizin topraklarinizda yatiyor. Karsiyakalilar, Izmir'i gördügüm gün öncelikle Karsiyaka'yi ve orada sizin topraklarinizda yatan anamin mezarini gördüm." M.K. Atatürk

Atatürk, 24 Haziran 1926 günü ise yine geldigi K.S.K.'de deftere sunlari bir kez daha yazmisti:

" Bu defaki ziyaretimde geçen aylarda masarrif ve mesai hizmetin kiymetli asarini gördüm. Tesekkür ve tebrik ederim." Gazi M. Kemal (parantez içinde, Dr. Tevfik Rüstü-Ismet Inönü-Fahrettin Pasa)

Atatürk arkadaslariyla kulübümüzü ziyareti sirasinda I. Dünya ve Kurtulus Savas'ndan dönen Karsiyakalilar yeniden kuduklari takim ile hiç gol yemeden sampiyon olmustur. Futbolculari kutlayan Atatürk bu basarilarindan dolayi KSK'nin ambleminde ay-yildiz kullanilmasini istemistir. Bu onur Türkiye'de sayili takimda vardir.

 

 

 

 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA