İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2377369 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

KIBRIS TA FUTBOL

Kategori Kategori: Spor | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 1777 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 26 Nisan 2007 23:18:20

Kıbrıs ta futbolun örgütlenmesi 1934 yılında Kıbrıs Futbol Federasyonunun oluşumu ile gerçekleşti.

 

 KIBRIS TA FUTBOL

  

Kibris'ta Futbol 1878 tarihinde ingilizler'in adaya gelmesi ile ve ingiliz askerlerinin aralarinda futbol oynamasi ile baþladi.

Daha sonra 1900'lerin baþlarinda Lefkoþa ingiliz Okulu ve Larnaka Amerikan Akademisi'nde oynadi.


KIBRIS TURK FUTBOL FEDERASYONU
1920'lerde Kıbrıs Türkleri ile Kıbrıs Rumları liselerde futbol oynamaya başladı. Aynı zamanda ilk kez Türk ve Rum futbol kulüpleri kurulmaya başlandı. Resmi olmamakla beraber Türk ve Rum takımları milli günlerinde kendi aralarında maçlar yapıyorlardı.

1934 yılında Kıbrıs Futbol Federasyonu resmi olarak kuruldu. Bu Federasyona Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum takımları üye oldular.
1934-1955 yılları arasında Türk ve Rumlar'ın görüş ayrılıklarından
dolayı sorunlar ortaya çıktı.

Irk ayrımcılığı nedeni ile Türk ve Rumlar arasında görüş farklılıkları doğmaya başladı. Bu görüş ayrılıklarının ortaya çıkmasının nedeni kilise oldu ve Türk takımlarının kilise mülkleri üzerinde futbol oynamasına izin verilmedi. EOKA örgütünün baskıları sonucunda her iki toplum arasında devam eden maçlar oynanmamaya başladı. Bu hareketler sonucunda 1955 yılında Türk takımları mevcut federasyondan ihraç edildi ve her iki toplum da ayrı ayrı federasyonlarda kendi liglerini kurarak maçlarına devam edildi.

Bu ayrımcılık politikaları özellikle Türk takımlarına büyük zararler verdi. 1934-1955 tarihleri arasında Türk takımları oynadıkları bu ligde çok başarılı sonuçlar aldılar. Kıbrıs lig şampiyonlukları, Kıbrıs kupası ve Kıbrıs şildlerini birçok defalar kendi müzelerine götürdüler.

İki toplumun ligleri ayrı ayrı oynamasına rağmen Türk hakemleri çok başarılı oldukları için Rum liglerinde onların isteği ile başarılı yönetimler gösteriyorlardı.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu 29 Ekim 1955 tarihinde İngiltere Futbol Federasyonu'nun modeline ve kurallarına göre kurulmuştur. İngiltere Federasyonu FİFA kurallarına uyduğuna göre KTFF'da FİFA kuralları doğrultusunda kurulmuş oldu.

1955-1960 tarihleri arasında takımlarımız kendi aralarında turnuvalar tertipleyerek oynuyorlardı. Ayrıca İngiliz askerlerinin kurmuş olduğu takımlarla da özel karşılaşmalar yapıyorlardı. Bu takımlar da İngiltere-İskoçya ve İrlanda takımlarında oynayan futbolcular vardı.

1960 Cumhuriyet anayasasının 87-89-108-182 maddeleri uyarınca her iki topluma ayrı ayrı kendi spor etkinliklerini yapma kararı alındı.

1955 tarihinden günümüze kadar Kıbrıs Futbol Federasyonu çatısı altında sadece Rum takımları mücadele etti ve dışa karşı temsiliyetlerde hep onlar bulundu. 45 yılı aşkın temsil etmemektedir. Bu da FİFA'nın 59.1 maddesine aykırı çünkü Kıbrıs Federasyonu gerçek bir ulusal federasyon statüsünde değildir.

1960 yılındaki ortak hükümete rağmen anayasa uyarınca her iki topluma da ayrı ayrı kendi sporlarını yapma özgürlüğü verildi. Buna rağmen Rumlar FİFA üyeliğine tek yanlı bir başvuru yaptılar ve FİFA yetkilileri de Kıbrıslı Türk varlığını göz ardı ederek Rumların bu başvurusunu kabul ettiler. 1948 tarihinde üyelik için her iki toplum de birlikte başvurmuştu.

1975 Temmuz'unda FIFA'nın izni ile özel karşılaşmalar yapılmaya başlandı. Kıbrıs Türk takımları Türkiye - Romanya ile milli karşılaşmalar yaptı ve ayrıca Kıbrıs Türk Milli Takımı Türkiye'de organize edilen İslam oyunlarına katıldı. Bu turnuvalarda takımlarımız büyük başarılar elde etti. Örneğin Almanya'da tertiplenen 8 genç milli takımın katıldığı turnuvada takımımız yarı finalde Türkiye'ye penaltı atışları sonucunda elendi. Bu turnuvada takımımız en centilmen takım ünvanını aldı kalecimiz turnuvanın en iyi kalecisi seçildi ve santraforumuz gol kralı oldu. Tüm uğraşlara karşın, KTFF, UEFA ve FIFA üyeliğine, Rumların engeli nedeniyle alınamadı. Uygulanan ambargo halen sürmektedir.

Şu an Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'na kayıtlı 2500 lisanslı futbolcu 145 hakem 230 antrenör ve 36 Teknik Direktör Federasyona kayıtlı bulunmaktadır. Bu gün ise 1500 kişilik kapalı tribün kapasitesi bulunan 20,000 kişilik Lefkoşa'daki Atatürk Stadımız uluslararası nitelik taşımaktadır. Kapasiteleri 2000-8000 seyirci arasında değişen 33 adet çim saha mevcuttur 4 adet çim sahanın ise yapımı süratle devam etmektedir. Her kulübün kendi binası ve stadı bulunmaktadır. Bunlara ilaveten ara bölgede 4000 kişi kapasiteli Taksim Stadı mevcuttur.
 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA