İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2365136 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

MC DONALD'S

Kategori Kategori: Şirketler | Yorumlar 4 Yorum | Okunma 7181 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 30 Nisan 2007 20:14:57

1940 yılında ilk McDonalds restoranı, Mac ve Dick McDonald kardeşler tarafından açıldı

MC DONALD'S KURULUŞU VE GELİŞİMİ

1940 yılında ilk McDonalds restoranı, Mac ve Dick McDonald kardeşler tarafından açıldı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra ülkedeki refah döneminde şirket sürekli büyüyor, 1954 yılına gelindiğinde McDonalds restoranları zinciri Ray Kroc adlı "girişimci ruh" tarafından 70 milyon dolara satın alınıyor ve esas büyüme bu dönemden sonra gözleniyordu.

Fordist üretim anlayışının yiyecek sektörüne uyarlandığı McDonalds restoranlarının sayısı 1963 yılında 500'ü aştı. Harry Sonneborn'un yönetimindeki şirket bu dönemde dükkânlarının yüzde 65'inin de mülkiyetine sahip olarak, ABD'nin en büyük perakende mülk sahibi durumuna geliyordu. Otopark restoranlarından sonra kent merkezleri ve alışveriş merkezlerinde de tekelleşen şirket, 1967'de yabancı pazara yöneliyor, Kanada ve Porto Riko'da McDonalds bayileri açılıyordu. 1972 yılına gelindiğinde ise artık, satışları bir milyar doları geçen, restoranlarının sayısı iki bini bulan, ABD'den Japonya'ya, Virgin Adaları'ndan Avustralya'ya tüm dünyaya yayılmış bir şirkettir McDonalds. Fastfood endüstrisinin bu iribaşı, restoran sayısını 1982'de yedi bin, 1986'da on bine çıkarırken, esas patlamayı takip eden dönemde yapacaktı.

 

 

Mcdonalds’ın yan sanayii Türkiye pazarını sevdi

MCDONALD'S ile birlikte, hamburger devine dünyada lojistik destek veren yan sanayii kuruluşlarının Türkiye yatırımları da büyüyor. Dünyada 25 bin McDonald's restoranına ekmek hazırlayan East Balt ile Mc Donald's'a 500 çeşit ürün sunan Serlog, Türkiye'deki tesislerini hızla genişletiyor.

MCDONALD'S'ın Türkiye pazarında büyüyen iş hacmi, hamburger devine dünyada lojistik destek veren yan sanayi şirketlerinin de Türkiye yatırımlarını artırıyor.

 

Dünyada yaklaşık 25 bin McDonald's restoranının ekmek ihtiyacının üçte birini karşılayan Amerikan East Balt, Türkiye'de McDonald's'ın ekmek ihtiyacını karşılamak üzere 10 milyon dolarlık yatırım yaptı. Avrupa'da 30 ülkede yaklaşık 3 bin 500 restorana malzeme sağlayan Alpha Group'un Türkiye'deki ortağı Serlog da, Türkiye'deki McDonald's restoranlarının her geçen gün artan malzeme ihtiyacını karşılamak üzere geçtiğimiz yıl 15 milyon marklık yatırımla, 5 bin 600 metrekarelik alana kurulu Gebze'deki tesise taşındı. Serlog Türkiye'deki McDonald's restoranlarına yılda 500 çeşit malzeme ulaştırıyor.

 

200 MİLYON EKMEK

 

Türkiye'de hızla büyüyen ve 124 restorana ulaşan McDonald's'ın ekmek ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye'de yatırım kararı alan East Balt, ABD, Çin, Fransa, İtalya, İsviçre, Fas, Karayip Adaları, Japonya, Güney Kore'den sonra Türkiye'de de fabrika açtı. Dünyada en fazla müşteri ağırlayan, en büyük restoranların bulunduğu ülkelere yatırım yapan East Balt'ın dünyada 18 fabrikası bulunuyor. Saatte 19 bin 200 sandviç ekmeği üreten East Balt, tüm dünyada 4 bin McDonald's restoranına ayda 200 milyon ekmek üretiyor.

 

Gebze'deki fabrikası yılda 140 milyon adet ekmek üretim kapasitesine sahip olan East Balt, Türkiye'de yılda 70 milyon kişiyi ağırlayan McDonald's restoranlarına yılda 95 milyon adet ekmek üretiyor.

 

SUSAM GUATEMALA'DAN

 

İçinde 12 malzemenin bulunduğu ekmekler için ayda 150 ton un kullanılıyor. Tüm malzemelerin oranları, karışımı fabrikada bilgisayarlar aracılığı ile yapılıyor. Big Mac ve McRoyal ekmeklerinde kullanılan susamlar Guatemala'dan getiriliyor. Yağ oranı düşük ve beyaz bu susam yılda 25 ton kadar ithal ediliyor.

 

 

East Balt Türkiye Genel Müdürü Gökçe Olcay, British Airways Afrika Bölge Finans Sorumlusuyken, 1998 yılından itibaren East Balt Türkiye'nin Genel Müdürlüğü'nü yürütüyor. Bütün McDonald's yöneticileri ve çalışanları gibi önce bir hafta restoranda çalışan Olcay, en çok patates kızarttığını söylüyor.

 

18 FABRİKASI VAR

 

1955 yılında Marry Ann isimli küçük bir fırının sahibi Louise Kuchuris, McDonald's'ın kurucusu Ray Krock'a ilk restoranınının otoparkını yapması için para yardımında bulundu. Bunun karşılığında ise Ray Krock tüm sandviç ekmeklerini Mryy Ann'den alacaktı. Böylece McDonald's ile East Balt ilişkisi 1955 yılında başlamış oldu. O yıllarda sadece bir McDonald's restoranına hizmet veren bugünkü East Balt, McDonald's ile büyüdü ve dünyada 18 fabrikaya ulaştı.

 

McDonald's'a 500 çeşit malzeme taşıyor

 

Avrupa'da tüm McDonald's restoranlarının malzeme ihtiyacını karşılayan dağıtım şirketi Alpha Group'un Türkiye ortağı Serlog da Gebze'deki yeni tesise geçtiğimiz yıl taşındı. Avrupa'da Alpha Group'un en büyük 7'inci şirketi olan Serlog Genel Müdürü Haluk İlkdemirci, Türkiye'de 55 McDonald's üreticisinden gelen, ayakkabı boyasından ete, patatese kadar 500 çeşit malzemeyi 124 McDonald's restoranına ulaştırdıklarını söyledi.

 

1990 yılında 300 metrekarede 6 restorana hizmet veren Serlog, McDonald's Türkiye büyüdükçe yerine sığamadı ve en son geçtiğimiz yıl Gebze'de 5 bin 600 metrekarelik yeni bir tesise taşındı. Haftada 6 gün 24 saat sevkiyat yapan Serlog, donuk, kuru ve sağuk hava depolarında malzemeleri muhafaza ediyor. -20 derecelik soğuk hava depolarında patates, et, tavuk, portakal suyu gibi ürünler saklanırken, süt ürünleri peynir, domates, soğan ve soslar da 2 ile 4 derece arasındaki soğuk hava depolarında saklanıyor. 18 adet kamyonun haftada 40 bin kilometre yol kateddiğini belirten İlkdemirci, Serlog'un restoranları doğru sevkiyat oranının yüzde 97 olduğunu söyledi.

Vakfın geliri ise; şimdilik McDonald's Genel Müdürlüğü, McDonald's işletmecileri ve McDonald's restoran kumbaralarında toplanan paralar ile karşılanacak.

 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

 

 Bir hamburger köftesi, besi çiftliğinden size ulaşana kadar, 85 ayrı kontrol noktasından geçer.

 McDonald's'ın Türkiye'deki restoranlarında satışa sunduğu ürünlerin %98'inin üretimi Türk kuruluşları tarafından gerçekleştirilmektedir. 

 McDonald's'ın Türkiye'de işbirliği yaptığı Türk üreticilerin diğer ülkelerdeki McDonald's restoranlarına yaptıkları ihracatın toplam tutarı yaklaşık 50 milyon dolardır. 

 McDonald's'ın dünyadaki 25.000 restoranından sadece Türkiye'deki 124 restoranında ayran bulunur. McDonald's restoranlarındaki ayran, McDonald's kalite anlayışı ile Mis Süt tarafından üretilir. 

 McDonald's'ın kendi çalışanları için Chicago'da bir Hamburger Üniversitesi var. Bu Üniversiteden bugüne kadar yüzden fazla Türk genci mezun olmuştur. 

 McDonald's'ın Türkiye'deki restoranlarında çalışanlarının sayısı dört binin üzerindedir. 

 McDonald's'ın standart sandviçlerindeki köfteler hiç katkısız, % 100 sığır etiyle hazırlanır. McDonald's'ın Türkiye'deki restoranlarında kullandığı et, Pınar Et tarafından üretilir. 

 McDonald's'da ürünler en taze haliyle satışa sunulur. Hazırlandıktan sonra 7 dakika içinde satılmayan patates kızartması, 10 dakika içinde satılmayan sandviçler satıştan çekilir. 

 Bütün McDonald's restoranlarında kullanılan Hamburger köfteleri 44.5 gram ağırlığında, 98 milimetre çapında ve 7 milimetre yüksekliğindedir. Etin pişme süresi ise 40 saniye ile 44 saniye arasında değişir. 

 Eller mikrop kırıcı sabunla ve en az 20 saniye süreyle sıcak suyla yıkanır. 

McDonald's'ın artık bir çocuk vakfı var

Artık Türkiye'de de bir McDonald's‚Çocuk Vakfı var. Türkiye için yeni olan McDonald's  ‚Çocuk Vakfı, toplam 31 ülkede faaliyet gösteriyor. McDonald's'ın sevimli kahramanı Ronald, vakfın en önemli sembolü. McDonald's Türkiye'ye geldiğinden beri özellikle çocuklara yönelik pek çok vakfa yardımcı oluyor. Yeni kurulan McDonald's ‚Çocuk Vakfı'nın ilk hedefi ise şimdiye kadar yapılan tüm yardımları bir çatı altında toplayabilmek.

McDonald's'tan anlamlı bağış

 

McDonald's 100. restoranını önceki gün Sultanahmet'te açtı. McDonald's yetkilileri bu özel gün şerefine, Türkiye'deki tüm şubelerinde sattıkları her menünün 100 bin lirasını Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı'na bağışladıklarını açıkladı. 1986 yılından beri Türkiye'nin 21 yerleşim bölgesinde hizmet veren McDonald's, yeni şubesini, çalışanlarına verdiği önemin bir simgesi olarak sekiz genç çalışanına yaptırdı. 100. restoran pastasını ise McDonald's Türkiye Başkanı Dinç Kızıldemir ve restoranın büyüme planlarını gerçekleştirmesine yardımcı olan işletmeci ve üreticilerden birer temsilci kesti.

 

 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar

hgdsjgd { 05 Mayıs 2013 10:36:30 }
yav herkez ünlü oluyor bi türkler olamıyor     aldu ama 1 kere oda ULU ÖNDER M. KEMAL ATATÜRK SAYESİNDE biz türklerin sadece 2 kahramanlğı var osmanlı atatürk UTANIN BE bizim millet bişey yapamamıyo allahım inşALLAH atatürk gibi bir kahraman yine karşımıza çıkar ama yinede tebrik ediyorum o hamburgerler gerçekten çok leziz
Melek { 13 Ekim 2010 05:17:41 }
Pis Amerikan sömürgecisi
gökhan { 10 Haziran 2010 13:36:20 }
bilgiler konusunda guncelleme yapın lutfen yinede iyi calışma
esma { 05 Mayıs 2010 06:04:35 }
Süüppppppeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Di?er Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA