İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2385983 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

Çikolata

Kategori Kategori: İcatlar-buluşlar | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2271 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 21 Mart 2010 04:43:41

Çikolata hakkında yazı yazmak hiçde planlarım arasında yoktu fakat çok sıkça ziyaret ettiğim çukulata fabrikası heralde bunda çok önemli rol oynadı

Çikolata hakkında yazı yazmak hiçde planlarım arasında yoktu fakat çok sıkça ziyaret ettiğim çukulata fabrikası heralde bunda çok önemli rol oynadı. Yinede itiraf etmeliyim hangi konu olursa olsun yazılarımı yazmadan önce yaptığım araştırmalar sırasında inanılmaz şeyler öğrendiğimi farkettim. Neyse fazla lafı uzatmadan kısa bir anımla çukulatalara dalıyorum.

Bir kaç sene önce yurtta aynı odada kaldığım arkadaşım Chris bedava software almıştı, işin ilginç olan yanı software'in bedava olması değil neden bedave alınmış olduğu idi. Chris İ-Mac'i için özel yazılmış bir desktop programı almak istediğinde, firmanın satış elemanından çok komik bir email gelmişti, emailde bu biraz önce bahsettiğim Amerikanin en ünlü ve eski çukulata üretim tesislerinden biri olduğu söylenen fabrikadan ufak bir paket çukulata karşılığında bedava program öneriyordu. Chris bana bunu söylediğinde inanmadim fakat bir paket çukulatayı gözlerimin önünde paketlediğini, gönderdiğini ve o programı kullandığını da malesef(mac kıskançlığı!) gördüm. Ne diyelim, bazen hayatta oluyor gariplikler işte.

Belki aklımda kaldı bilmiyorum ama şimdi bende bu olay hem bilgisayar hemde çukulata içerdigi için size çukulata'nın nasıl yazıldığını araştırıp yazmak istedim, umarim beğenirsiniz.

Belki aranızda eski uygarlıklara merakı olanlar vardır bilirsiniz, işte bu uygarlıkların arasında Aztekler'inde önemli bir yeri vardır. Peki, Azteklerin "çokolat" adını verdikleri bir içecekleri olduğunu biliyormuydunuz ve hatta bu içecek içerisinde kakao taneleri, bal, vanilya ve baharat bile vardı.(tam reklam oldu). Dolasıyla diyebilirizki çukulatanın geçmişi Aztek-Meksika, daha eskisini bilen varsa ispat etsin, gerekli düzenlemeyi hemen yaparım!!!

 

Fakat kakao'nun gerçek anlamda yayılması Kristof Kolomb'un bu bahsettiğim kakao tanelerini İspanya'ya getirmesiyle başlar. Hatta size komik bir olaydan bahsedeyim Kristof Kolomb bey bu çukolata taneleri ilk gördüğünde bunları Azteklerin parası zannediyor ve ne için kullanıldığını anlamıyor, daha sonraki seferlerde İspanya'ya getiriliyor. Bu Kristof komik adammış belki bilirsiniz Amerikadaki kızılderililere neden İndians dendiğini, çünkü bu aynı Kristof Amerika'ya ilk geldiğinde gördüğü Amerika'nın gerçek sahibi olan kızılderileri Hindistanlılarla karıştırıyor.(indian=hindistanlı) nedenmi? çünkü Hindistan'a vardım zannediyor.

Çukulata'ya gelelim. İspanyollar kakao'yu şekerlerler ve buda zamanla Avrupa genelinde yayılır özellikle sosyetede, şaka değil gerçek, fakat bizim sosyeteyede ne zaman geldiği hakkında kesin bir tarih veremeyeceğim.!

Özet olarak söyleyecek olursak çukulata, kakao tanesini ezildikten sonra içerisine kakao yağı, şeker, bazen süt ve fındık eklenerek yapılıyor

Kakao tanaleri:

Çukulatanin gerçek tadını veren madde aslında kakao'nun çekirdeğidir. Bu çekirdekler fazla çekirdek oluşmadan toplanır ve kabuğu soyulup mayalanmaya bırakılır. Bu sadece çekirdeğin tadını artırmak içindir. Bundan itibaren kurutulan çekirdekler hazır hale gelir.

Kakao çekirdeğini üreten ülkeler başında Brezilya ve Batı Afrika geliyor fakat gerçek kakao taneleri genelde Ekvator, Venezula ve Trinidad'da üretilmektedir.

 

Daha önce size bahsettiğim fabrikada bu işlemlerin nasıl yapıldığı hala korudukları eski makinelerle gösteriliyor. Bu süreçte kakao taneleri ilkönce temizleniyor ve bundan sonra temizlenen taneler kavruluyor. Kavrulmuş şeyleri hiç sevmem bu arada. Herneyse bu konu dışıydı, kavrulan kakao'yuda birde savurmak gerekiyor bu savrulma sırasında çekirdek kabuktan sıyrılmış oluyor.

Savrulmadan sonra kalan parçalar değirmenlerde dövülerek sıvı bir hamur haline getiriliyor ve elde edilen bu sıvı hamurdan çukulatanın farklı ürünleri yapılıyor.

Çukulata yapım sürecinin en son noktası ise elde edlien sıvı hamurun şeker ve kakao yağıyla karıştırılmasıyla son buluyor. Ve daha sonra çukulatanın çeşitine göre bu karışıma başka şeyler eklenebiliyor.

Yapım sırasındaki en önemli nokta ise çukulatanın yoğrulması. Kendi gözlerimle görmesem söylemem, kakao taneleri büyük granit taşların altında yoğrulup ısıtılıyor. Tabi bu eski teknloji, şimdilerde yoğrulma safhası çelik yapılarla meydana geliyor. Çukulatanın tadı, kıvamı ve pürüzsüzlüğüde bu yoğrulma sırasında belirleniyor burdaki en büyük sırda sıcaklığın kaç derecede tutulduğu, genelde bu rakam da gizli tutuluyor. Fakat genellikle pişirme sıcaklığı sütlü çukulatalar için 65 ve 10-20 saat arası, sütsüz olanlar içinde 75 derece ve 20-95 saat arası olarak degişiyor.

Evet, çukulata bu kadardı. Bu arada çukulata ile Chris gibi software değişmeyi becerebilen olursa haberim olsun.

 

 

 | Puan: 10 / 3 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA