İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2386589 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

Euronext Borsası

Kategori Kategori: Ekonomik | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2040 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 28 Kasım 2010 04:11:49

Avrupa daki borsa anlaşmaları ve birleşmelerinin tarihi, Avrupa Birliği ülkeleri birleşmeye başladığından beri çok ilginçtir.

‘Euronext Borsası’

 

 

 

1.  EURONEXT’İN DOĞUŞU

 

 

Avrupa’daki borsa anlaşmaları ve birleşmelerinin tarihi, Avrupa Birliği ülkeleri birleşmeye başladığından beri çok ilginçtir.1998 yılının Temmuz  ayında Londra ve Alman Borsaları niyetlerinin bir anlaşma ortaya koymak olduğunu açıklamışlardır.Bundan sonraki aylarda diğer altı Avrupa Borsası daha bu borsalarla birleşti fakat bu birleşmeden sonraki 18 ay içinde herhangi bir gelişme olduğu yönünde bir bildiri olmamıştır.

 

Bu durum karşısında 22 Mart 2000'de iki yıldır harmonizasyon ve birlik ön çalışmalarını sürdüren sekiz Avrupa borsası Brüksel’de toplandı (Amsterdam,Brüksel, Frankfurt, Londra, Madrid, Milano, Paris ve Zürih borsaları).Dağınık platformda standart erişimin sağlanması ve Kasım 2000'de bu çerçevede faaliyete geçilmesi karaları alındı.Pan-Avrupa borsa birliği yeni standartları tanımlamak için Fix ve Swift protokollerini (emir göndermek, veri dağıtımı ve diğer operasyonlar için ) kullanacağını açıklamıştır.Daha sonra Frankfurt Borsası bu gruptan ayrılarak Londra Borsası ile ‘IX’ adı verilen ortak bir borsa kuracaklarını açıklamıştır.

 

Bu birleşmelerin  en büyük nedenlerinden birisi maliyetler olarak gösterilmektedir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki borsalarda online trading yoluyla oldukça azalan işlem maliyetlerine karşı rekabet edilebilir konuma gelmek için Avrupa borsalarında konsolidasyon süreci başlamıştır.Avrupa’daki gelişmeler ise tek para sistemine geçişle çok farklı bir boyut kazanmıştır.Aynı para üzerinden,aynı şirket hisselerinin farklı borsalarda işlem görmesi anlamsızlaşmıştır. En iyi servisi verenin ayakta kalıp diğerlerinin marjinalleşmesi kaçınılmaz duruma gelmiştir. Bu duruma tepkiler çok çabuk gelmiştir.

 

Bunun üzerine Avrupa’nın önde gelen borsalarından Brüksel (Brussel Exchanges) , Amsterdam (Amsterdam Exchanges)  ve Paris (Paris Bourse) borsaları birleşerek, Avrupa tek para birimi Euro'nun kaydi olarak kullanıldığı Euro bölgesinin en büyük borsasını oluşturdular.

 

Euronext borsası resmi olarak 22 Eylül 2000'de kurulmuştur. Bu birleşme ile dünyada ilk kez üç ayrı ülke borsaları birleşip tek bir ortak borsa oluşturmuşlardır. Paris, Amsterdam ve Brüksel borsalarının birleşmesi ulusal borsaların birleşmesine ilk örnektir. Euronext bu anlamda Avrupa Konsolidasyonunun başlangıcı olarak  gösterilmiştir.

 

Brüksel, Amsterdam ve Paris borsalarının birleşmesinden oluşan Euronext Borsası'nın kapitalizasyonu yaklaşık 2 trilyon Euro'dur (2.32 trilyon $). Euronext'te teknoloji şirketlerinin hisselerinin Paris Borsası'nda işlem göreceği, Brüksel'in, küçük ve orta ölçekli şirketlerin hisselerinin işlem yeri olacağı ve Amsterdam'ın vadeli işlemler ve türev enstrümanlarına yoğunlaşacağı belirtilmiştir.Başka bir deyişle Paris en fazla kazandıran kuruluşlardan, Amsterdam yan kuruluşlardan, Brüksel ise küçük ve orta boyutlu şirketlerden sorumlu olacak.Toplam işlem gören şirket sayısının ise 1360’a ulaşacağı belirtilmektedir.

 

‘Euronext Borsası’

 

 

 

1.1. Euronext'in Kuruluş Nedenleri:

 

              Tek bir işlem platformuna olan ihtiyaç,

              Daha  iyi bir fiyat ve borç ödeme oranlarının oluşturulması,

              Rekabeti arttırmak,

              Maliyetleri düşürmek,

              Avrupa'daki borsaların faaliyetlerini güçlendirmek ve etkinliğini arttırmak,

 

 

1.2. Euronext'in Sunduğu Olanaklar:

 

Euronext kullanıcılarına dünyada ilk kez bütünleşmiş bir trading, takas ve hesap görme olanağı sunmaktadır. Buna göre Euronext:

              Hisse senetlerinin alım satımında ücretsiz kredi olanağı,

              Fransız sistemi NSC'nin temel alındığı emir verme platformu,

              Euronext'te yapılan tüm işlemlerde ve Takasbank'ta CLEARING21 teknolojisinin temel alındığı CLEARNET SA sisteminin kullanılması,

              EUROCLEAR ile bütünleşmiş karar ve muhafaza platformu,

              Özellikle bilgi teknolojisindeki tasarruflardan kaynaklanan yılda 50 milyon Euro'luk gider tasarrufu

              Tek emir ekranı sayesinde likidite artışı, şeffaflık ve fiyat oluşumu,

              CLEARNET'in kullanılmasıyla kullanıcıların giderlerinde azalma.

 

 

2.  YÖNETİM YAPISI

 

 

Euronext Borsası'nın iki katmanlı bir yönetim yapısı vardır. On iki kişilik Danışma Kurulu (Supervisory Board) yatırımcılar dahil tüm piyasa oyuncularından oluşmaktadır. Seçilen görevliler dört yıl görevlerini sürdürürler. Danışma Kurulu'nun ilk başkanı Hollandalı olup görüşmeler Amsterdam'da yapılmaktadır. Brüksel'de toplanan İcra Heyeti (Managing Board) ise üç borsanın başkanlarından oluşmaktadır. Paris Borsası Başkanı Jean-François Thedore ilk dört senelik dönemde borsa başkanı (Chairmen and CEO), George Möller (Amsterdam) Chief Operating Officier ve Olivier Lefebvre de Genel Sekreter olarak görev almaktadırlar.

 

 

3.  ÜYELİK YAPISI

 

 

Tek bir üyelik yapısı bulunmaktadır. Buna göre üç borsanın üyeleri otomatik olarak Euronext Borsası üyesi olurlar.

 

‘Euronext Borsası’

 

 

 

4.  EURONEXT'İN DÜNYA BORSALARI İÇİNDEKİ YERİ

 

 

Euronext Borsası tamamen bütünleşmiş ilk Avrupa borsası olup , Avrupa'da devletler arası bütünleşme için etkin bir güç oluşturmaktadır. Euronext takas ve piyasa teknolojisinde Avrupa'da lider konuma gelmiştir.Şu anda Avrupa'da Frankfurt Borsası, Euro bölgesinin en

büyük borsası olarak faaliyet gösterirken,Euro bölgesinin dışında olan ve piyasa değeri1999 yılı sonu itibariyle 2.7 trilyon dolara ulaşan Londra Borsası, Avrupa'nın en büyük borsası konumunda bulunmaktadır.Frankfurt Borsası'nın piyasa değeri ise 1.36 triyon dolar civarındadır.Euronext'in piyasa kapitalizasyonu ve işlem hacmi bazında Londra Borsası'nın ardından Avrupa'nın en büyük piyasası olacağı düşünülmektedir.

 

 

 

Belçika Maliye Bakanı Didier Reynders, konuyla ilgili açıklamasında, Madrid ve Milano Borsalarının da bu üçlüye ortak olmasını istediklerini belirtmiştir. Reinders Euronext'in Avrupa'nın en büyük ikinci borsası olacağını ancak Madrid borsasının bu ortaklığa

 

 

‘Euronext Borsası’

 

 

 

katılması halinde oluşacak yeni borsanın Avrupa'da birinciliğe yükseleceğini belirtmiştir.Paris, Amsterdam ve Brüksel borsalarının birleşmesiyle meydana gelen Euronext 2.3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle İMKB'nin 20 katı bir büyüklük sergilemektedir (Bugün İMKB'de işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri 118 milyar dolar civarında bulunmaktadır).

 

 

 

 

 

5. PAZAR YAPISI:

 

 

Menkul kıymetler türlerinin yanısıra ait oldukları şirkete, kapitalizasyonuna ve likiditesine göre aşağıda belirtilen çok farklı pazarlarda işlem görebilmektedirler. Menkul kıymetin hangi pazarda işlem göreceğine yönetim kurulu karar vermektedir. Menkul kıymetlerde pazar değiştirme , günlük ortalama olarak bulunan sözleşme sayısı, işlem hacmi, günlük

‘Euronext Borsası’

 

 

 

alım-satım aralığı (spread) ve açılış seansı hacmi gibi kriterler dikkate alınarak yılda bir defa yapılmaktadır.

 

Yönetim kurulu Pazar belirlemede yukarıdaki sayısal verilerin yanısıra; kıymetin türü, yapısı, ‘specialist’in olup olmadığı, kıymetin ardıl grubunun (secondary line) olup olmaması gibi nitel ölçüleri de dikkate almaktadır.

 

Euronext’te üç yeni pazar segmenti yaratılmıştır. Bunlar ‘En yüksek hisseler(Top Stocks), Gelecek ekonomi (Next Economy) ve Next Prime’dır.

 

              Top Stocks: Bu kısım Amsterdam, Brüksel ve Paris’teki en yüksek 100 şirket (Blue Chips) ve piyasa kapitalizasyonu ile likidite açısından bu en iyi 100 şirketten sonra gelen 150 şirketten oluşur.

              Next Prime: Bu kısım geleneksel sektör şirketlerinden oluşur. Küçük ve orta boy şirketler için yüksek kalitede bir kısımdır.

              Next Economy: Bu kısım spesifik konularda aktif olan şirketleri içerir. Örneğin bu gruba giren bir şirketin bilgi teknolojisi, telekominikasyon, elektronik , internet, e-ticaret, bioteknoloji veya tıbbi malzeme gibi konularda aktif olması gerekir.

 

 

5.1. Pazar Çeşitleri:

 

Euronext Borsası’ndaki NSC platformu hem sabit hem de sürekli işlem tipi pazar olanağı sağlar. Bu esneklik sayesinde hem aktif pazarlar için sürekli pazar konfigürasyonu, hem de az işlem gören enstrümanlar için sabit tip kullanılabilmektedir.

 

 

5.2. Pazar Süreçleri:

 

NSC platformu gün içinde farklı işlem evreleri öngörür. Bunlar  grup düzeyinde konfigüre edilip, her gün borsa tarafından programlanan konfigürasyona göre otomatik olarak uygulanır. Gerekli durumlarda manuel olarak da ayarlanabilir. Her grubun işlem döngüsü borsa tarafından birbirinden bağımsız olarak gruplanır. Bir grubun işlem döngüsü aşağıda açıklanan herhangi bir kombinasyondan oluşabilir.

 

 

 

6. FİYAT OLUŞUM PROSEDÜRÜ

 

 

Fiyat oluşum prosedürü genellikle ya tek fiyat (call market ) ya da çok fiyat yöntemi ile gerçekleşmektedir.Çok fiyat yöntemini ise kendi içerisinde ikiye ayırmak mümkündür .

 

 

‘Euronext Borsası’

 

 

 

(quote-order driven).Euronext Borsasında bu yöntemlerin gerek ayrı ayrı gerekse birlikte kullanımı söz konusudur.Euronext Borsasında kullanılan NSC platformu ile fiyatlar pazarlara göre farklı yöntemler kullanılarak oluşturulmaktadır.Bu yöntemler:

 

              Sabit fiyat

              Sürekli müzayede

              Her ikisinin birlikte kullanılması

 

Bu esneklik sayesinde, hem aktif pazarlar için pazar konfigürasyonu hem de az işlem gören enstrümanlar için sabitleme yapmak mümkündür.

Fiyatlar 4 aşamada oluşmaktadır:

 

              Açılış öncesi (pre-opening)

              Ara dönem (intervention)

              Açılış (opening)

              İşlem (trading)

 

 

6.1.Açılış Öncesi:

 

Bu seans sırasında işlemci sisteme emir iletebilmekte, emirlerde değişiklik yapabilmekte ve emir iptal edebilmektedir.Evre boyunca tüm emirlere bağlı olarak oluşturulan ‘gösterge denge fiyatı’ sürekli olarak hesaplanır ve dağıtılır.

 

 

6.2.Ara Dönem:

 

Bu seans sırasında emir girilmesi mümkün değildir.Daha önce girilmiş olan emirlerde değişiklik yapılabilir.Ancak her türlü değişikliğin yapılmasına izin verilmemektedir.Değişikliklerin şu kurallara göre yapılması gerekmektedir:

 

              Emirler ancak iyileştirilebilirler (iyileştirme fiyatın iyileştirilmesi veya miktarın arttırılması olarak tanımlanmaktadır)

              Fiyat %3’lük bir limit içerisinde iyileştirilebilir

              Tek bir fiyat iyileştirilmesine izin verilmektedir

 

 

6.3.Açılış:

 

Açılış en fazla işlemin gerçekleşebileceği ve gerçekleşmeyen emirlerin en az olacağı fiyattan olmaktadır.Bu süreçte düzeltme ya da iptal istekleri kabul edilmez.Açılışta uygulanan fiyatlar aşağıdaki gibidir:

              Açılış fiyatından daha iyi fiyatlı emirler öncelikle karşılanmaktadır

‘Euronext Borsası’

 

 

 

              Daha sonra ‘açılış fiyatından ‘ olan emirler gelmektedirler

              Son olarak da açılışın sabitlendiği fiyatı taşıyan emirler gelmektedirler.Bu emirler FIFS (first in first served) yöntemine göre eşleşmektedir.Bu yöntemin avantajları:

Emirler bütünüyle gerçekleşme şansına sahip olduğu gibi kısmen de gerçekleşebilmektedirler.

Tek bir emir gerçekleşmektedir

 

 

6.4.İşlem:

 

Bu   bölümde işlemler ya sabitlenen fiyat üzerinden (tek fiyat) ile gerçekleştirilmekte ya da farklı fiyat seviyelerinden (emirler uyuşuyorsa) gerçekleşebilmektedir (çok fiyat).

 

 

 

6.5. Fiyat Marjları:

 

İşlemler belirli fiyat limitlerine tabi olsalar da bu limitler asıl olarak geçici durma (freeze) parametreleri  olarak  kullanılmaktadır. Söz  konusu limitler  aşıldığında freeze çalışmakta,

çözülmesi için ise emri gönderen kurumun Gözetim Bölümünü arayıp emirde herhangi bir hata olmadığını teyit etmesi yeterlidir.

 

Bu parametreler, Yeni Pazar’da %10 diğer tüm pazarlarda ise %5 olarak uygulanmaktadır.Referans olarak ise sabitlenen fiyat veya bir önceki günün ağırlıklı

 

ortalamaları alınmaktadır.Ayrıca yabancı şirketler için referans fiyat farklı belirlenmektedir.Yeni pazarda faaliyet gösteren piyasa yapıcıları içinse herhangi bir limit söz konusu değildir.

 

Herhangi bir hisse senedinde  ‘freeze’ gerçekleştiğinde hisse senedi geçici olarak işleme kapatılmakta ve referans fiyat yeniden ayarlanmaktadır.

 

 

 

6.6 Endeksler:

 

Euronext’te üç ulusal ekonominin en önemli göstergesi olan endeksler kullanılır. En önemli blue chip endeksleri AEX endeksi (Amsterdam, 25 şirket), BEL20 ( Brüksel, 20 şirket) ve CAC 40 (Paris, 40 şirket).

 

 

 

 

 

‘Euronext Borsası’

 

 

 

7. EMİRLER

 

 

7.1. Emre giriş:

 

Tüm emirler geldikleri ana işlem makinası tarafından özel bir numara ve zaman damgası verilir.  Emir numarası emrin süresi boyunca korunur ve gerçekleştirilen kısımların işlem numarasıyla tam bir denetim yolunun oluşturulması sağlanır.

 

 

7.2. Emir Fiyatları:

 

Emir fiyatları sınırlı emir, açılış emirleri ve pazar emirleridir.

 

Sınırlı Emir: Emirler belirli bir fiyatla girilebilir.  Eğer emir ekranında uygunsa, emir tüm miktar için gerçekleştirilir.  Uygun değilse kalan miktar emir ekranına fiyat sınırlaması dahilinde girer.  Çalışma sistemi seviyesinde kullanıcılar bu fonksiyonu( alış veya satış emrine göre) otomatik olarak en iyi satış veya en iyi alış değerini girmekte kullanabilirler.

 

Açılış Emirleri:’Açılış’ olarak girilen emirler mümkün olduğu takdirde açılış fiyatından gerçekleşir.

 

Pazar Emirleri:Pazar emirleri sisteme yalnızca sürekli işlem evresi boyunca girebilir.  Bu emir, pazarın ters tarafındaki en iyi fiyat limitine eş bir fiyat limitine sahip bir sınırlı emre çevrilir.  Bir pazar  emri kısmen gerçekleştirilir.  Böyle bir durumda emrin kalan kısmı gerçekleştirilen fiyata eşit bir fiyat limitine sahip bir sınırlı emre çevrilir.

 

 

7.3. Süre Geçerlilikleri:

 

Çoğu zaman daha önce listelenen emir çeşitleri süre geçerliliği ile bir araya getirilir.  İhtimaller:

 

Günlük Emir:  Günün işlem seansının bitimine kadar geçerlidir.  Eğer gerçekleştirilemezse yada kısmen gerçekleştirilirse kalan kısım piyasanın kapanmasından sonra merkezi ekranından çıkarılır.

 

Tarihli Emir:  Emirle birlikte girilen tarihin bitimine kadar geçerlidir.  Bu tarihte günlük emirle aynı muamele görürler.

 

Revokasyon Emri: Emrin girişinde işlemci emrin işlem ayının sonuna kadar geçerli olduğunu belirtebilir.

 

Yap yada Öldür:  Eğer tüm miktar sağlanabiliyorsa emir hemen gerçekleştirilir.  Eğer bu sağlanamıyorsa tüm emir iptal edilir.

‘Euronext Borsası’

 

 

 

7.4. Emir Türleri:  

 

Borsa emirlerinin ait olduğu kıymet, türü(alım-satım), miktarı(nominal), özelliği( aktif koşullu mu olduğu,gizli miktarlı mı olduğu) belirtilmelidir.  Yönetim kurulunun emirlerin miktarını değiştirme yetkisi vardır.

 

Emirler esas olarak ikiye ayrılır:

              Alım/satım Emirleri

              Çapraz Emirler

 

Emirler bir diğer ayrıma göre limit fiyatlı emir ve limitsiz emirler olarak ayrılır.

 

Limit Fiyatlı Emir:Satıcı için satmaya razı olduğu minimum fiyatın, alıcı için ise almaya razı olduğu en yüksek fiyatın girildiği emirdir.  Daha iyi fiyatlı emirler varsa öncelikle olarak karşılaştırılır.  Aktif koşullu bir emir türü olmadığından hemen işlem görme garantisi yoktur.

 

Limitsiz Emirler:Bu emirler açılış fiyatından, piyasa fiyatından, herhangi bir fiyattan ve son işlem fiyatından belirlenir.

              Açılış fiyatından:İleri Pazar ve Spot pazarda sadece açılış öncesi seansında kullanılmaktadır.  Kısmen veya tamamen gerçekleşebileceği gibi iptal de edilebilir.  Fiyatın ne olduğu sadece fiyatın sabitlenmesinden sonra görülmektedir.  Şayet işlem görmezse limit emir haline dönüşür.

              Piyasa fiyatından:İleri pazarda ve sadece sürekli müzayede seansında kullanılabilir.  Karşısındaki en iyi fiyatlı emir ile eşleşir(alış emri ise satıştaki,satıl emri ise alıştaki). 

              Bütünüyle gerçekleşme garantisi yoktur ve karşılanmayan kısım limit fiyatlı emir olarak sistemde kalmaya devam eder.

              Herhangi bir fiyattan:İleri pazarda ve sadece sürekli müzayede seansında kullanılır.  Anında ve tamamiyle gerçekleşir(en iyi fiyatlı karşı emirden başlayarak).  Sınırlamaların az olması nedeniyle fiyat dalgalanmalarına ve freeze düşme olasılığı yüksektir.

              Son işlem fiyatından:İleri ve spot pazarda kullanılmaktadır.  Özelliği nedeniyle açılış öncesi seansında kullanılır.  İleri pazarda, sürekli müzayede ve işlem seansında

kullanılmaktadır.  Spot pazarda ise sadece işlem seansında (her fiyat sabitlenişinden sonra) kullanılmaktadır.

 

 

7.5. Özel Emirler:

 

              Miktarı açıklanmayan özel emirler:Spot ve ileri piyasalarda kullanılmaktadır.  Açılış öncesi ve açılışta yer alıyor.  Emrin sadece belirli bir miktarı görülmektedir.  İşlem gerçekleştikçe kalan kısmın yine bir bölümü görülmektedir.

              Minimum işlem miktarlı emir:İleri Pazar ve sürekli müzayede seansında kullanılmaktadır.  Miktar emir girildiğinde belirlenmektedir.  Şayet minimum miktar

 

‘Euronext Borsası’

 

 

 

              karşılanamıyor ise emir tamamiyle iptal edilir.  Eğer minimum miktar hemen gerçekleşirse kalan kısım merkezi ekranda kalır.

 

 

7.6. İşlem Eşleşmesi:

 

    7.6.1. Açılış Eşleşme Algoritması:

 

Açılış öncesi evresi boyunca girilen tüm emirler göz önüne alınarak işlem gören miktarı maksimize eden fiyat olan açılış fiyatı belirlenir.  Bu durumu sağlayan ikiden fazla fiyat olduğunda kriter gerçekleştirilemeyen miktarı minimize eden fiyatın kullanılmasıdır.  Eğer hala bu kriterleri sağlayan iki yada daha fazla fiyat olursa, referans (son yada yerleşme) fiyatına en yakın olan seçilir.

 

 

   7.6.2. Sürekli İşlem Algoritması:

 

Ekrandaki tüm emirler ilk giren ilk çıkar(FIFO) temeline göre eşlenir.  İşlemcilerin hareketlerine yardımcı olmak için zorunlu çaprazlama adı verilen ve alış ve satış emirlerinin zaman damgası önceliğine bakılmadan (fiyat limitlerini anlık en iyi fiyat olarak kabul ederek) aynı enstrüman için aynı fiyattan otomatik olarak eşlenmesini sağlayan bir sistem mevcuttur.

 

 

7.7. İşlem Fiyat Aralığı:

 

Günlük işlem limitleri borsa denetimi tarafından her enstrüman için sabitlenmiştir.  Bu limitler bırakılmış yüzde değişimine karşı önceki oturma fiyatı olarak tanımlanmış yada minimum maksimum değerlere göre belirtilmiş olabilir.

Sistem alış limitinin üzerinde yada satış limitinin altındaki emirleri kabul ederek ancak enstrümanın işlem aralığının dışındaki işlemin gerçekleştirilmesinden önce pazarı donduracaktır.

 

Bu donuşu takiben, denetim enstrüman için olan işlemleri tekrar açmadan önce (referans fiyatını yada işlem aralığını ayarlayarak) enstrümanın aralığını değiştirmelidir.

 

 

7.8.Enstrümanın Kredileri:

 

İşlem kredileri borsa denetimi tarafından grup düzeyinde tanımlanabilir.

 

 

 

 

‘Euronext Borsası’

 

 

 

7.9. İşlem numaraları:

 

Bir emir gerçekleştiğinde her işlem numaraya bağımlı bir işlem yaratmış olur.  Eğer bir emrin gerçekleştirilmesi birkaç farklı emre karşı yapılmışsa bu emrin birkaç işlem numarası olabilir.

 

 

7.10. Referans Fiyatlar:

 

Bu fiyat seans kapanmadan önce girilen son fiyattır yada telefonla ihalenin gerçekleştirildiği gruplarda sabitleme fiyatıdır.

 

 

 

8. EMİR İDARESİ

 

 

8.1. Emir Girişi:

 

Merkezi emir ekrana gönderilmeden önce, emirler, tamamlanması gereken tüm alanlara gösteren bir diyalog kutusu aracılığıyla işlemcinin özel emir ekranına girilir.  Emir girişi tecrübeli işlemcilerin genellikle bir emrin girişini 3-4 saniyeden kısa sürede girebilecekleri ölçüde kolaydır.

 

 

8.2. Emir Düzeltilmesi ve İptali:     

 

 

Beklemede olan aktif emirler emri veren işlemci tarafından düzeltilebilir yada iptal edilebilir.  Emrin iptali sadece ekranda kalan miktar için geçerlidir.  Eğer iptal edilen işlem daha önce kısmen eşlenmişse, iptal isteğinin bu önceki işlemler üzerinde bir etkisi yoktur.  İptal edilen bir emir aktif emir ekranından çıkarılır ve diğer pazar   katılımcılarına emir ekranında meydana gelen bu değişiklik yayınlanan bir mesajla bildirilir.

 

 

8.3. Zaman Önceliğinin Kaybedilmesi:

 

Fiyat düzeltilmesi yada miktar artırımı zaman önceliğinin kaybolmasıyla sonuçlanacaktır.  Düzeltme işlemi boyunca emir gerçekleştirilmekten korunur.

 

 

8.4. Emir Ekranının Paylaşılması:

 

Emir ekranına erişim iki bilgisayarında aynı vericiye bağlı olması koşuluyla aynı broker'lık firmasındaki her onaylanmış kullanıcıya sağlanabilir.

‘Euronext Borsası’

 

 

 

9. KONTROLLER

 

 

9.1. Hata Kontrol Uyarıları:

 

Emir giriş düzeyindeki hataları azaltmak için çeşitli kontroller oluşturulabilinir.  Bu şekilde sistem bir emri merkezi emir ekranına göndermeden önce ikinci bazen üçüncü kez onaylamaya sunacaktır.  Bu kontroller işlem büyüklüğüne (örneğin önceden belirlenmiş para miktarını aşan işlemler tekrar onaylanmalıdır), emrin miktarına, son işleme göre fiyat değişimine bağlı olabilir.

 

 

9.2. İşlemci Erişim Ayrıcalıkları:

 

Borsa denetimi işlem sistemine erişimi olan üyelerden oluşur.  İşlemcilerin her birine özel bir kimlik numarası ve şifre verip vermemek üye yöneticilerine bırakılmıştır.  Benzer biçimde, denetim üyenin erişimi olan enstrümanları belirlerken, üye yöneticisi her bir işlemcinin erişimi olduğu enstrümanları belirler.  Bu enstrümanlar en fazla işlemcinin üye firmasının erişime sahip olduğu kadar olabilir.

 

 

 

 

10. DENETİM İŞLEVLERİ

 

 

10.1. Borsa Kullanıcısı Erişim Ayrıcalıkları:

 

Denetim düzeyindeki sistem yöneticisi hangi kullanıcıların hangi fonksiyonlara erişimi alacağını belirler.  Bu genellikle her bir borsa elemanının erişiminin sorumlu olduğu fonksiyonlarla sınırlı olduğu sahip olmalı temeline göre oluşturulur.  Tüm girişler hangi kullanıcının hangi düzeltmeyi yaptığını belirleyebilecek şekilde saklanır.

 

 

10.2. İşlemler:

 

Borsa denetimi, her emir için işlemci üye tanımı aracılığıyla her bir enstrümanın yada tüm enstrümanın emir ekranlarına erişim sağlayabildiği gibi belirli bir üyenin tüm işlem aktivitelerini görebilir.  Denetim aynı zamanda halen açık yada kapanmış herhangi bir emrin yada işlemin tarihçesine kolayca ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

‘Euronext Borsası’

 

 

 

10.3. İşlem Duraklaması:

 

Denetim borsanın kuralları uyarınca herhangi bir kontrat yada grup sırasında işlemi manuel olarak durdurabilir.  Örneğin enstrümanın işlem limitine gelmesi durumunda durdurabilir.  Daha sonra açılış evresini yeniden oluşturabilir.  Denetim bir enstrümanın işlem limitlerini eş zamanlı olarak düzenleyebilir.

 

 

10.4. İşlem İptali ve Yaratılması:

 

Denetim herhangi bir işlemi iptal edebilir ve/veya bir işlem yaratabilir.  Ancak bir işlemin düzeltilmesi için herhangi bir öngörü mevcut değildir.  Hatalar işlemin iptal edilmesi ve düzeltilmiş işlemin yaratılması ile düzeltilir.  Takas ve veri satıcılar gibi tüm kullanıcılar iptal ve yaratılmalardan haberdar edilir ve veritabanı düzeltilmiş işlemi gösterecek biçimde otomatik olarak ayarlanır.

 

 

10.5. Emir İptali:

 

Denetim personeli belirli bir üyenin tüm emirlerini olduğu gibi merkezi emir ekranındaki herhangi bir emri iptal edebilir.

 

 

10.6. Üye Yaratımı:

 

Yalnızca denetim yeni bir işlem üyesi yaratıp bir üyeliği iptal edebilir.  Benzer biçimde denetim üye ve üyeye bağlı tüm işlemcilerin erişime sahip olduğu enstrüman gruplarını belirler.

 

 

10.7. Enstrüman Yaratımı:

 

Yalnızca denetim personeli yeni gruplar ve enstrümanlar yaratabilir.  Benzer biçimde yalnızca denetim, işlem saatlerini belirleyebilir; işlem durdurulması yaratabilir yada işlem sistemini destekleyen referans verisi tanımlayabilir.

 

 

10.8. Referans Bilgilerinin Güncelleştirilmesi:

 

Denetim kontrata ve/veya kontratın grubuna bağlı olan diğer parametrelerin olduğu gibi kontratın referans fiyatını düzenleyebilir.  Genellikle önceki seansın kapanış yada ortalama fiyatı ve kontrat işlem limiti hesaplamaları ile hata kontrol temeli düzenleyebilir.

 

 

 

‘Euronext Borsası’

 

 

 

11. TAKAS BİLGİLERİ

 

 

Takas ve düzenleme ajanları tarafından istenen bilgiler dışarıdaki kimselere elektronik olarak sağlanabilir.

 

 

11.1. Ara kısımlar:

 

Tüm veriler bütün işlemlerin belirtildiği RLC Ticket Plant aracılığıyla borsanın gerekli kıldığı dış kullanıcıların kullanımına sunulabilir.  Kullanıcı borsa, takas şirketlerine veri fiyat satıcıları gibi dış kullanıcıların istediği düzen değişikliliğinden sorumludur.

 

 

 

12. VERİ TABANI SAKLANMASI VE RAPOR HAZIRLANMASI

 

 

NSC işlem platformu veri tabanı yönetimi ve rapor hazırlama uygulamalarını kapsamaz.  Tüm bilgiler dinamik yani eş zamanlı olarak ofis arkası veri tabanına yazıldığından çok

çeşitli raporlar hazırlanabilir.  Bu dosyalar standart SQL düzeninde saklandığından borsa bu fonksiyonları gerçekleştirmede ORACLE yazılımını kullanabilir.  Veri tabanı yönetimi

ve rapor hazırlanması standart NSC paketine dahil olmayan ayrı bir modül tarafından sağlanır.

 

 

12.1. Teknik Ürün:

 

NSC-UNIX sistemi, zaman ve deneyimle ölçülmüş olgun teknolojileri sayesinde bilgisayar ve yazılım alanındaki güncel gelişmeleri birleştirir.  Tüm sistemin güvenirliliği Intel işlemleri, UNIX çalışma sistemleri, ORACLE RDBMS ve Windows 95 yazılımları gibi bileşenlere bağlıdır.

 

Bu bileşenlere aşağıdaki özelliklere sahip bir platform sağlar,

              H/W sağlayıcının seçiminin önceden belirlenmediği standart yazılım teknolojileri kullanılır.  UNIX,ORACLE ve Windows programları seçim özgürlüğü sağlar.

              Optimum maliyet/çalışma oranına sahip yazılımlar ve bilgisayar yenilemeleri sağlayacak başlangıç yatırımını korur.  Bugün pazarda yer alan tek resmi ve Kabul edilmiş standartlar,Intel işlemcisinin ikilik kabiliyeti ve yenilenebilirliğiyle UNIX’in uygunluğu ve ORACLE ile MS-Windows uygunluğudur.

              Başarısızlık durumunda yüksek imkan ve hızlı düzelme sağlar.

              Kopyalanmış aynalı olma özelliği ile hataya yakın tahammül sağlar.

 

 

‘Euronext Borsası’

 

 

 

              Son kullanıcıya yüksek düzeyde performans şeffaflığı ortaya koyar.  Ardışık NUMA-Q yapısı paralel olmayan ayarlama,işitebilirlik ve mevcutluk sağlayan çeşitli Intel işlemcileri kullanılır.

 

 

12.1.1. Çalışma Sistemlerinin Tarihçesi:

 

Önerilen sistem teknolojik platformlara dayanmaktadır ve şuanda önümüzdeki on yıl ve sonrasında karşılaşılacak en uygun sistem olarak Kabul edilmektedir.

 

 

12.1.1.1 Planın Genel Görünümü:

 

Sistemin teknolojik planı, iki katmanlı planlarla birlikte anılan network darboğazlarını azaltırken aynı zamanda üye/verici yapısının faydalarını optimize eden üç katmanlı üye/verici modeline dayanır.

 

Uygulama yazılımları güncel gelişmiş teknikler kullanarak hazırlanmıştır.  İşlem makinaları COBOL adı verilen ve 1994’e kadar kullanılan gelişmiş ve işlev bakımından zengin sistemler olan önceki makina kuşağına yakın paralellikte yerleştirilen sistemi kullanarak yerleştirilmiştir.  İletişim katmanları TCP/IP protokolleri kullanırlar ve C dilinde kullanıma geçilmiştir.  Önerilen sistem çeşitli varolan platformlarda halihazırda tam olarak kullanılmaktadır ve bu şekilde portatifliği, değişkenliği ve sağlamlığını göstermiştir.

 

Bir enformasyon sistemi için ana gaye yüksek  performans işlevsel gereklilikleri değişime hızlı uyum ve düşük ömür döngüsü maliyetleri ile sağlamaktadır.  Geleneksel planı ve uygulanabilirliği sayesinde önerilen sistem tüm bu gereklilikleri karşılamaktadır.

 

 

12.1.1.2. Çalışma Sisteminin Avantajları:

 

Belirli bilgisayar ve sistem yazılım platformları (ardışık UNIX veri merkez-sınır sistemleri, Oracle RDBMS, Windows 95 üyeleri ve TCP/IP protokolleri) öyle güçlüdür ki sistemin derecelendirilmesi ve saklanması artık sorun değildir.

Ardışık sistemler 4’ten 252CPU’ya kadar derecelendirilebilen, Oracle kopyalanabilirlik, esneklik ve güç sunar ve büyük ölçekli veritabanı uygulamalarında liderdir.

 

 

12.1.1.3. Paris Borsası Desteği:

 

Paris Borsası sistemlerini ileri teknoloji seviyesinde tutma konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir.  Paris Borsası, Toronto Borsasında satın aldığı bir sistemle başlamış ve bunu üye/verici teknolojilerinden yararlanacak şekilde en başından yeniden planlanmış

 

‘Euronext Borsası’

 

 

 

ve birkaç UNIX platformuna bağlanmış tan esneklikte bir platforma çevirerek yoluna devam etmiştir.

 

Teknoloji sağlayıcısı olarak, Paris Borsası Pazar ve teknolojilerin değişmesiyle giderek daha çok işlevselliği kapsayan işlem sistemleri konusundaki dünya çapında liderlik pozisyonunu kuşkusuz elinde tutacaktır.  Euronext de kendisinin sahip olduğu teknolojik olarak gelişmiş, işlevsel olarak zengin ve güçlü çözümlerinden yararlanmak isteyen diğer borsalara sistemler sunmaya adamıştır.      

 

 

 

13. YORUMLAR

 

Euronext diğer borsalarla ticari ve teknik ilişkilerden sorumludur Bu oluşum ortaya çıkan konularla ilgilenerek müşteri borsalarla sürekli iletişim sağlamaktadır. Ayrıca müşteri borsalar ile yazılım geliştirilmesi, sistem yerleştirilmesi, network aşamaları ve teknik gelişim gibi özel projeler için kullanılan Paris Borsası’nın çeşitli özel servisleri  arasında kalıcı kontak görevi görür.

 

Euronext’in açıklaması Londra’da yapılmıştır. Euronext oluşumundan büyük  Avrupa’daki tek borsa Londra Borsası’dır. Londra Borsası’nda işlemler pound üzerinden yapılmaktadır. Belki başarılı bir Euronext performansı İngiltere’yi Euro para birimine daha erken geçmeye yöneltebilir.

 

Bu piyasada Paris Borsasının hisse senetlerinin %80’I işlem görmektedir ve özel tasarruf sahiplerine hisse senetlerini satın almada ücretsiz kredi olanağı sağlanmaktadır. Bu sistemin bir başka avantajı da özel tasarruf sahiplerinin şu anki konumlarını bir ay sonraya da taşıyabilmeleriydi. Fakat bu yeni sistem profesyonel yatırımcılar için de birçok dezavantajı da beraberinde getirmektedir. Nitekim senetlerin mülkiyeti haftalar sonra alınabilirken bu sistemdeki bir çelişki de senetlere çabucak sahip olmak isteyenlerin %1 oranında komisyon ödemesidir.

 

Euronext’le birlikte Paris Borsası'ndaki iş hacminde büyük bir darbe beklenmezken Paris Borsası aracıların yardımıyla bir ödünç alma piyasası örgütlemektedir. Bu piyasa borsa şirketlerine senet kazandırma olanağı da tanımaktadır. Bazı gözlemciler ise yan piyasalardaki işlem hacminde bir artış görülerek fonların tümünü düşünmeden alıp satmayı planlamaktadır.

 

Euronext’in resmen doğuşu Paris Borsası’na Avrupa’nın borsa manzarasını yeniden oluşturma olanağı tanıyacaktır.Paris, Brüksel ve Amsterdam Borsalarını birarada toplayan Euronext, yatırımcılara hisse senetlerinin alım satımında ücretsiz kredi olanağı tanımaktadır.Paris Menkul Değerler Piyasası’nın böyle bir dönüşüme ve modernleşmeye giderek geçen yüzyıldan kalan sistemi terk etmesi, yatırımcıları memnun ederken özel tasarruf sahipleri ve portföy yöneticileri için dert olmuştur.

‘Euronext Borsası’

 

 

 

Belirlenen kotalar 2001 yılının ilk altı ayından önce oluşturulmayacaktır. Buradan daha farklı projeler de ortaya çıkabilir : Jiway, İsveçli OM Gruppen tarafından yönetilen ve Londra Borsası’nı etkisi altına almaya çalışan grup, İsviçre Borsası’nın

yarattığı Virxt, Trade Point elektronik piyasası, bütün bu şirketler Avrupa’nın menkul değerler kotasyonu içerisinde yer almak arzusundadırlar.

 

Oysa piyasada Euronext’in, şimdi var olduğu Paris, Amsterdam ve Brüksel piyasalarıyla sınırlı kalacağı görüşü hakimdir. Hissedarların görüş açısına göre Euronext bir bölgesel şirkettir. Büyük Fransız ve Hollandalı kuruluşların denetimindedir. Bu şirketlerin her birinin yüzde 6’lık sermayesi bulunmaktadır. Birçok gözlemci Euronext’in elini, OM saldırılarıyla zayıf düşürülen Londra Borsası’na (LSE) uzatacağını düşünmektedir.

 

Farklı diğer bir görüşe göre ise Euronext sayesinde belki de Nasdaq-Europe tehdidine karşı Avrupa, sonunda anlaşmazlıklarını çözümleyebilecektir. Yakın bir tarihte Lüksemburg, Milano ve Madrid borsalarının da Euronext’e katılması beklenmektedir. Bu gelişmeyle Euronext Londra Borsası’ndan daha büyük olacaktır. Bundan böyle mali piyasalarda ayakta kalabilmek yaslanacak birilerinin bulunabilmesine bağlı olacak.

 

Borsaların birleşmesi ya da aralarında işbirliği içine girmeleri borsalarda işlem yapan finansal kurumların da yapılarını etkileyecek ve büyük ölçüde değiştirecektir. Önümüzdeki dönemlerde , Avrupa’da ve Amerika’da aracı kurum birleşmelerine ve

işbirliklerine tanık olabileceğiz. Başka bir deyişle görmek zorundayız. Çünkü her aracı firma (securities firm) artık her borsada kuvvetli olmak zorundadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA