İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2365033 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI

Kategori Kategori: Nesiller-Türler | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2096 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 28 Kasım 2010 04:31:45

Kuzey Amerika nın önemli bir alabalık türüdür. Buradan bir çok kıtaya yayılmıştır. Avrupa ya 1880, ülkemize ise 1970 li yıllarda getirilmiştir. Denize göçen alttürleri vardır.

  YAYGIN OLARAK YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPILAN GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI

      (Oncorhynchus mykiss)

Kuzey Amerika’nın önemli bir alabalık türüdür. Buradan bir çok kıtaya yayılmıştır. Avrupa’ya 1880, ülkemize ise 1970’li yıllarda getirilmiştir. Denize göçen alttürleri vardır.

Gökkuşağının taksonomik sınıflandırılması ile ilgili olarak 30’dan fazla tür ismi tanımlanmıştır. Uzun yıllar Salmo gairdneri R. İsmiyle bilinmiştir. Ancak 1988’de Amerika Balıkçılık Derneği Balık İsimlendirme Komitesi, bütün Pasifik alabalık ve salmonlar için Oncorhynchus’un cins ismi olarak kullanılmasını ve Atlantik alabalik ile salmonlardan böylece ayırt edilmesini kararlaştırmıştır. Böylece gökkuşağının tür ismi olarak bilinen salmon gairdneri yerine Oncorhynchus mykiss tür ismi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu isim değişikliği uluslar arası düzeyde de kabul görmüştür.

Vücut uzamış ve az kasık olup, sırtta bir yağ yüzgeci mevcuttur. Sırt yüzgeci 10-12, anal yüzgeci ise 8-12 yumuşak ışına sahiptir. Pulları sikloit ve küçüktür. Yanal çizgi tam, az öne doğru 100 ile 150 adet pulla kaplanmıştır. Kafanın üst kısmı ve arkası çelik mavisi, mavi-yeşil, sarı-yeşil hemen hemen kahverengidir. Vücut kenarları gümüşi, beyaz veya soluk sarı-yeşilden griye eğilimli olan bir renktir. Karın kısmı gümüş, beyaz veya sarıdır. Yine vücut kenarlarında bulanık pembe, mavimtrak veya geniş açık bir pembe bant ile çok sayıda küçük lekeler mevcuttur. Anaçlarda yumurtlama zamanı renk çok koyu ve yanal çizgi çok kırmızı bir renk alır.

Gözlü yumurta naklinin kolaylığı nedeniyle dünyanın birçok bölgesine yayılan bu türün yetiştiricilikte tercih edilmesinin çok sayıda sebebi vardır. yüksek adaptasyon ve yemden yararlanma kabiliyeti, yüksek su sıcaklığı (26 0C) ve daha düşük çözünmüş oksijen içeriğini tolere etmesi, yapay yöntemlerle yumurta alımının kolaylığı ile kuluçka sürelerinin kısalığı ve hastalıklara karşı dayanıklıkları gibi özelliklerden dolayı bir yetiştiri türü olarak tercih edilir.

            Ülkemizde de 1967 ‘den beri soğuksu balıkları yetiştiriciliğinde baskın tür olarak gökkuşağı alabalığı yetiştirilmektedir. Nitekim 1995 yılında derlenen bilgilere göre, çoğu 30 ton/yıl kapasiteli olan projeli işletme sayısı 284 adet, 1994 yılı alabalık üretimi ise 6977 ton olarak bildirilmiştir.

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA