İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2385837 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

Güneş Enerjili Isıtma Sistemleri

Kategori Kategori: İcatlar-buluşlar | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 2634 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 28 Kasım 2010 08:06:12

Güneş enerjisinden istifade edebilmek için insanların yaptığı çalışmalar milat öncesi tarihlere dayanmaktadır. Kaynaklara göre ilk defa Sokrat (M.Ö.400) evlerin güney yönüne fazla pencere konularak güneş ışınımının içeri alınmasını

  Güneş Enerjili Isıtma Sistemlerinin Tarihi

 

Güneş enerjisinden istifade edebilmek  için  insanların  yaptığı  çalışmalar  milat öncesi tarihlere  dayanmaktadır. Kaynaklara göre ilk defa  Sokrat (M.Ö.400) evlerin güney yönüne fazla pencere konularak güneş ışınımının içeri alınmasını belirtmiştir,Arşimed (M.Ö. 250) iç bükey aynalarla  güneş ışınımını odaklayarak Sirakuza’yı  kuşatan gemileri yakmıştır. Çalışmalar 1600’lü yıllarda Galile’nin merceği bulmasıyla gelişme göstermiştir, ilk olarak  1725 yılında Belidor tarafından, güneş enerjisi ile çalışan bir su pompası geliştirilmiştir. Fransız  bilim adamı Mohuchok 1860 da parabolik aynalar yardımıyla güneş ışınımını odaklayarak küçük bir buhar makinası çalışmıştır,güneş pompaları ,güneş ocakları üzerinde deney yapmıştır.

 

Güneş enerjisi ile çalışan, iş yapan akışkanın hava olduğu makine 1868 de Ericson tarafından geliştirilmiştir. Bu yıllarda güneş enerjisi konusundaki çalışmalar yoğunlaşmış tatlı su elde edilmesi ve güneş ocakları konusunda çok sayıda çalışma yapılmıştır.

 

Birinci dünya savaşı ve esnasında petrolün önem kazanmasıyla güneş enerjisine yönelik çalışmalar azalmıştır. 1930 yılından itibaren ilgili çalışmalar artmışsa da fazla uygulama alanı bulamamış,çalışmalar araştırma kurumlarının dışına çıkamamıştır. Ancak 1960’lı yıllardaki global petrol krizinin ortaya çıkması insanları alternatif enerji kaynakları konusunda çalışma yapmaya itmiş öncelikli olarak çalışmalar temiz ve masrafsız enerji kaynağı olan güneş enerjisi üzerinde yoğunlaşmıştır.

 

H. Buchberg ve J.R. Roulet adlı bilim adamları güneş kolektörü ve deposunu akuple bir sistem yaparak maliyetleri azaltmak için çalışmalar yapmışlardır. Kurdukları sistemin fiziki olarak yeterliliklerini incelemişlerdir. Y.Jaluria veS.K.Gupta adlı bilim adamları güneş enerjisinin depolama teknikleri üzerinde çalışmalar yapmışlardır. Normal bir çevre şartları altında depoda sirküle olan suyun depo içerisinde sıcaklık farkına neden olduğunu belirtmişlerdir.Bu yüzden deponun alt tabakasında daha soğuk, üst tabakasında ise daha sıcak su bulunmaktadır.

 

Mahmoud S.Audi, adlı ürünlü bilim adamı kurduğu güneş enerjili hava ile ısıtma sisteminde Ürdün’de  bulunan yerel kayaları ısı depolama ünitesi olarak kullanmıştır.Bu kayaların iyi birdepolama malzemesi olabileceğini göstermiştir. W.Stahl, K.Voss ve A.Goetzberger adlı bilim adamları ise Freiburg’da yaptıkları güneş evi ile bir evin kendi kendine yetebileceğini göstermiştir. Bu evde sadece ısıtma değil aynı zamanda havalandırma,pişirme ve elektrik  enerjisi içinde enerji kaynağı olarak güneş kullanılmıştır.

 

 

Ülkemizde coğrafi konumu nedeni ile,yenilebilir enerji kaynakları  arasında güneş enerjisi yönünden oldukça şanslıdır. Ortalama olarak  güneşten, yıllık 36.106 taş kömürüne eşdeğer enerji sağlayabilecek potansiyele sahiptir. Yılda yaklaşık 2500 saat güneş alan yurdumuzda ortalama güneş enerjisi miktarı 100 cal/m2 nin üzerindedir.

 

Ülkemizde güneş enerjisi çalışmaları 1965 den sonra üniversitelerde başlamış,su ısıtma ve kurutma teknikleri üzerinde çalışılarak enerji ile çalışılarak enerji ile ilgili kongrelerde güneş enerjisinin avantajlarından ve potansiyelinden bahsedilmiştir.1973 enerji krizijle, güneş enerjisi yeni bir enerji kaynağı olarak ileri sürülmüş,Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığınca “Güneş Enerjisi Koordinasyon Kurulu” kurulmuştur. Çok sayıda Bakanlığın iştirak ettiği kurul,bazı seminerler düzenlemiş fakat yetersiz kalmış,1976’da da son toplantısını yapmıştır.

 

Koordinasyon Kurulunun çalışmaları durdurulduktan sonra Maden Teknik ve Arama Enstitüsü tarafından Marmaris’te Güneş ve Enerjisi Araştırma Merkezi kurulmuştur. Rüzgar ve güneş enerjisinin farklı özellikte yerler istediği belirtilerek daha sonraları güneş enerjisi araştırma çalışmaları Elektrik İşleri Etüt İdaresine verilmiştir

.

Güneş enerjisinin konut üzerine uygulamaları da son yıllarda önemli ilerlemeler göstermiştir. Güneş enerjisi artık birçok ülkenin devlet politikası olarak karşımıza çıkmaktadır.Güneş enerjili konut uygulamaları başta Amerika olmak üzere birçok ülkede fiili hale getirilmiştir.

 

Halen, İspanya da 1983’te yapılan,330 m2 alanda faaliyet gösteren LOS MOLİNOS projesi, İtalya da 45.enlemde 40 daireli bir konut örneği olan ORBASANO projesi, Fransa da 48. paralelde 19 blok,593 komutun enerji, ihtiyacını gideren LİEVRE D’OR projesi, Hollanda da 52. paralelde,1985-1987 de yapılmış ve 275 dubleks ev için tasarlanan OVERBOS8 projesi, İrlanda da 52.3 paralelde,22 tane güneş evini içeren CLOMEL projesi, dünya üzerinde güneş enerjisinden faydalanarak konutların ısınma ve sıcak su ihtiyacını temin eden projelere örnek olarak gösterilebilir.

 

Ülkemizde güneş enerjisinden faydalanarak sıcak su ihtiyaçlarını gideren ev örnekleri, güney sahillerinde bol miktarda mevcuttur. Ancak evin sıcak su gereksiniminin yanı sıra asıl sorun olan ısınma sorununda  çözüldüğü ev örnekleri maalesef  sadece bazı üniversitelerin ilgili bölümlerinde araştırma amaçlı olarak mevcut bulunmaktadır.

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA