İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2506556 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

Jomo Kenyatta

Kategori Kategori: Tarihi kişiler | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 4805 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 06 Aralık 2010 13:23:26

1894 yılında doğdu.Doğu Afrika nın en ünlü kabilesi olan Kikuyulardan olan Kenyatta, 10 yaşında öksüz bir çocukken, İskoç misyonerler onu himayelerine aldı.

Jomo Kenyatta

1894 yılında doğdu.Doğu Afrika’nın en ünlü kabilesi olan Kikuyulardan olan Kenyatta, 10 yaşında öksüz bir çocukken, İskoç misyonerler onu himayelerine aldı. Jomo’nun, o zaman ki adıyla Kamua Ngengi’nin çocukluğu, bu misyonerlerin yanında geçti. Hıristiyanlaştırılan Kenyatta’ya papazlar Johnstone adını verdi. Biraz büyüyünce Nairobi Su İşleri’nde memur oldu. 1922’de Kikuyu Merkez Birliği’ne (KAC) katıldı, Genel Sekreter oldu. Birlik, onu 1929’da Kenyalıların haklarını savunsun diye Londra’ya gönderdi. Johnstone orada uzun yıllar kaldı. Kenyatta Londra’da üniversiteye girdi. Ünlü Antropoloji Profesörü Milanovaski’nin en gözde öğrencisi oldu. Profesörün desteğiyle Kikuyu kabilesinin tarihini inceleyen bir eser yazdı. “Kenya Dağına Bakarken” adlı bu kitap, bir Afrikalı tarafından yazılmış ilk ciddi inceleme sayılabilir. Rusya’da iki yıl kalıp Moskova Üniversitesi’nde antropoloji okudu. 1945’de Manchaster’de toplanan Pan-Afrika Federasyonu Kongresi’ni yönetti. 1944’de kurulmuş olan Kenya Afrika Birliği’ne geçti; örgütü kısa zamanda geliştirip, çalışmalarını hızlandırdı. Afrikalıların kendi öğrencileri için kurdukları “Bağımsız Okullar Birliği” ile ilgilendi. Kenyatta’nın Afrikalılar üzerinde büyüleyici gücü vardı ve sözlerine yasa gözüyle bakarlardı. Kenya Afrika Birliği için çizdiği siyah, kırmızı, yeşil renkli bayrak herkesin elinde dolaşıyordu. Siyah; Afrika halkını, yeşil; yurdu, kırmızı; kurtuluş için dökülen ve dökülecek kanı temsil ediyordu. İngilizler o sırada başlayan Mau-Mau ayaklanmasında Kenyatta’yı sorumlu tuttular ve 1952’de Kenyatta’yı tutukladılar. Bu ayaklanma Afrika’da beyazlara karşı açılan ilk ulusçu ayaklanmaydı. Kenyatta, Mau-Mau’ların başında ülkesini emperyalistlerin boyunduruğundan kurtarıp bağımsızlığa kavuşturmaya çalışıyordu. Duruşması Kenya’nın ıssız ve gizli bir bölgesinde yapıldı. Sonunda yedi yıl hapis, bir yıl da sürgün cezasına çarptırıldı. O cezaevindeyken Kenya ulusal bağımsızlık eylemi zafere ulaştı. 1963’de ülkede sömürge yönetimi son bularak, Kenya Cumhuriyeti kuruldu. Cezaevindeyken salıverilen 61 yaşındaki özgürlük savaşçısı Jomo Kenyatta, önce Başbakanlığa sonra da Kenya Devlet Başkanlığı’na getirildi. 1978 yılında öldü.

 | Puan: 1 / 1 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA