İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2506587 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

Jose Clemente OROZCO

Kategori Kategori: Sanatçılar | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 3969 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 06 Aralık 2010 13:26:09

Orozco nun renkleri, genellikle çığırtkan olmayan, güçlü, ağırbaşlı renklerdi. Sanatçı, eserlerinde dokunaklı ve renk bakımından zengin ışık-gölge oyunları içinde geniş ve sentetik planlara yer verdi.

José  Clemente  OROZCO

Orozco’nun renkleri, genellikle çığırtkan olmayan, güçlü, ağırbaşlı renklerdi. Sanatçı, eserlerinde dokunaklı ve renk bakımından zengin ışık-gölge oyunları içinde geniş ve sentetik planlara yer verdi.

1927 ve 1934 yıllarında yeniden Birleşik Amerika’ya giden ressam, New York ve California’da geziler yaptı. 1929 yılında “Fermé la Nuit” galerisinde düzenlenen ikinci bir sergi için eserlerini Paris’e yolladı. Aynı yıl New York’ta Art Students’ League’da bir sergi daha açtı. 1930 yılı başlarında çağdaş resim ustasının ünü, Meksika ile birlikte tüm Amerika ülkelerine, özellikle Birleşik Amerika’ya yayıldı. 1930 yılında California’da Pomona’daki Claremont Koleji’nde “Prometheus” temasını işleyen dekorlar çizdi. Orozco’nun tam bir formal ve ideal açıklığa sahip sanatının etkileri, California’daki genç ressamların eserlerinde görülmeye başladı.

Sanatçı, yine 1930 yılı başlarında Albertinada açılan Viyana sergisiyle Avrupa’ya kendini kanıttı. 1932 yılında Avrupa’ya ilk ve tek seyahatini yaptı: Londra’yı, Paris’i, bazı İtalyan ve İspanyol şehirlerini gezen sanatçı, bu şehirlerde sanat çevreleri ve lokallerinden çok müzeleri ziyaret etti.

Meksika tarihinden yada köylülerin yaşantısından alınmış olan konuları, Orozco’yu sanattaki toplumsal gerçekçilik akımının öncülerinden biri durumuna getirmiştir. 1936-1939 yıllarında Meksika’nın Guadalajara şehrinde bulunan üniversite ve Hükümet sarayı için duvar freskleri yapan sanatçı 1940 yılında New York Çağdaş Sanat Müzesi’nin duvar fresklerini yapmak için yeniden Birleşik Amerika Devletleri’ne gitti. Memleketine dönüşünde Mexico City’deki Jesus Hastanesi Kilisesinin yarıda bıraktığı duvar resimlerini (Sanatçı, 1942’den 1944 yılına dek bunların üzerinde çalıştı) tamamlamadan önce iki yıl (1941-1942 yılları arasında) süreyle sehpa üzerinde eserler verdi. Bu eserlerin çoğu, Doktor Carrillo-Gill’in Koleksiyonunda toplanmıştır. Yine 1941 yılında Mexico Yüksek Adalet Divani için gerçek ve sahte adaleti temsil eden resimler yaptı.

1943, 1944, 1945, 1946 yıllarında Nacional Kolej’de düzenlenen seri sergilerden, çalışmalarının başarılı ürünlerini alan sanatçıya ithafen 1947 yılında Meksika’nın başkentindeki Güzel Sanatlar Sarayı’nda Orozco’nun eski eserlerinden oluşan bir sergi düzenlendi. Aynı yıl yine Nacional Kolej’de sanatçının son eserlerinden oluşan bir sergi açıldı.

Sanatçının bu yıllarda yaptığı duvar fresklerinde görülen başarı ve kuvvet sonsuzdu. 1947-1948  yıllarında Mexico City’nin Majistral Enstitüsü’nün açık hava tiyatrosunu, 1948’de Chapultepec Şatosu’nun duvarlarını tablolarıyla süsledi. Yine Guadalajara’da Jalisco Eyaleti meclisi için yeni bir duvar freskine başladı.

Usta bir yaratıcılık gücünü sahip olan Meksika’lı ressam José Clemente Orozco,         7 Eylül 1949’da hayata gözlerini kapadı. Orozco’nun gerçekçilik, Lirizm ve sosyal yergi karışımı eserleri, Meksika sanatının niteliklerini taşımaktadır.

Sanatçının ölümünden sonra eşi Senora Margarita V. De Orozco, ellerinde bulunan bazı detaylarından temin ettiği kocasının eserlerini bir koleksiyon haline getirmiş ve bunları Eyalet ilgililerinin de yardımıyla kurduğu “Orozco Müzesi”nde teşhir etmiştir.  Bugün Orozco’yu ve eserlerini tanımak isteyenler bu müzeye gitmektedirler.

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Umut { 12 Kasım 2012 17:08:04 }
Çok iyi bir adam gönülden bin teşekkür
Di?er Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA