İSTATİSTİKLER

Sitemizde;26 kategori altında, toplam 721 Hayat hikayesi bulunmaktadır.

Sitemizdeki hayat hikayeleri toplam 2506519 defa okunmuş ve 1557 yorum yazılmıştır.

KURTULUŞ SAVAŞI SIRASINDA KURULAN CEMİYETER

Kategori Kategori: Birlikler-Topluluklar | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 4338 Okunma | Yazar Yazan: ballikas | 11 Aralık 2010 06:58:14

YARARLI DERNEKLER
ZARARLI DERNEKLER

KURTULUŞ SAVAŞI SIRASINDA KURULAN CEMİYETER:

I-YARARLI DERNEKLER :

A- Genel Amaçli Dernekler :


1- Izmir Müdafaa-i Hukuk-u Osmaniye Cemiyeti : İzmirde, 1 Aralik 1918'de kurulmuştur. İzmir'in Yunanistana verilmesini engellemek için kurulmuştur. Cemiyet'in kurulma nedeni; ege Bölgesi'nde Türklerin coğunlukta olduğunu basın yoluyla dünya'ya kanıtlamaktı.Cemiyet, kendisine katilan "Istihlasi Vatan Cemiyeti" ve kurulmasina yardimci oldugu "Ilhaki Red Cemiyeti" ile kaynasmis olarak faaliyetine Istanbul'da devam ederken Izmir'deki faaliyetlerini de isgal dolayisiyla Denizli'ye nakletmistir.Ayrıca cemıyet Batı'da silahlı direniş hareketlerine yaptığı yardımlardada başarılı olmuştur.

2- Trakya - Pasaeli Heyet-i Osmaniyesi : Daha ateşkes antlaşması imzalanmadan, Talat Paşa'nın uyarısıyla harekete geçen Trakyalı aydınlar çeşitli toplantılardan sonra Edirne valiliğine 30 kasım 1918'de verdikleri dilekceyle bu cemiyeti kurmuşlardır.Amacını "Trakya'nın Osmanlı saltanatına bağlılığı ve toprak bütünlüğü" olarak belirleyen cemiyet, kolordu komutanı Cafer Tayyar Paşa tarafından da desteklenmiş ve İstanbul'da Mustafa Kemal Paşa ile irtibat kurmuşlardır.Anadolu'da Yunanistan ile rekabet halinde olan İtalya'nın İstanbul'daki yüksek komiseri sforza ile de iyi ilişkiler kuran cemiyet Trakyanın Türklüğünü savunmak için yayınlar yapmıştır. Trakya adında da bir gazete cıkarmışlardır.

3- Istihlasi Vatan Cemiyeti : Manisa'da, Kasim 1918'de kurulmuş olup daha sonra  19 Mart 1919 Kongresi ile Izmir Müdafaa-i Hukuk-u Osmaniye Cemiyeti'ne katilmistir.

4- Ilhaki Red Heyet-i Milliyesi (Müdafaa-i Vatan Heyeti) : İzmir de aralık 1919 da kurulmuştur.

5- Hareket-i Milliye-Redd-i Ilhak ve Redd-i Isgal Heyetleri : Balikesir'de kurulan cemiyet Balikesir ve Alasehir Kongresi ile genellestirilmistir. Sivas Kongresi'nden sonra da "Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti" teskilatina dönüsmüstür.

6- Heyet-i Milliye :

a) Aydin Heyet-i Milliyesi:Aydın'da kurulan cemıyet dırenışlere karşı gelmeye calıştıysada pek başarılı olamamıştır.

b) Denizli Redd-i Ilhak Heyet-i Milliyesi: Denizli'de 29 Mayis 1919'da kurulmustur. Asil Heyet-i Milliye adini tasiyan Cemiyet, 7 agustos 1919'da, Nazilli'de aktedilen bir kongre ile kurulmustur. Nazilli Kongresi bu bölgede kurulan Heyet-i Milliye kuruluslari ile birlesmis, Alasehir Kongresi ile genisleyerek Bati Anadoluyu içine alacak sekilde yayilmistir. Sivas Kongresi'nden sonra da Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'ne katilarak, bu cemiyetin subelerini olusturmuslardir. Nazilli Kongresi ile Aydin, Mugla, Denizli, Burdur, Isparta ve Antalya, Nazilli merkezine baglanmistir. Baglanan kuruluslar arasinda, Çine Heyet-i Milliyesi, Akhisar Redd-i Ilhak, Söke Heyet-i Milliyesi, Milas Müdafaa-i Vatan Cemiyetlerini sayabiliriz.

 

7- Trabzon Muhafaza-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti :Trabzon ve çevresinin hakkını korumak ve bölgede bir Pontus Rum Cemiyeti kurulmasını engellemek amacıyla 12 şubat 1919'da kurulan cemiyet, 23 Şubat'ta ilk kongresini yapmıştır. Giresun, Ordu, Of ve Rize gibi çevre merkezlerde de şubeler açan cemiyet, 22 mayısta yaptığı ikinci kongrede İzmir'in işgale karşı direnişi hakkında görüşmüştür. Trabzon muhafaza_i hukuk cemiyeti Erzurum Kongresinin toplanmasında da etkili olmuştur.

8- Kilikyalilar Cemiyeti :Adana ve çevresinin Fransızlara verileceğinin duyulması üzreine İstanbul'da bir araya gelen bölge aydınları bu cemiyeti kurmuşlardır.Bölgenin Türklüğünü vurguluyan yayaınlar yapan cemiyet Adana ve çevresinde örgütlenememişti. Kurucuların tutuklanması yada sürgüne gönderilmesi derneğin etkisini azaltmıştır. 2. Ordu KItaları Müfettişliğine atanan Mersinli Cemal Paşa derneği yeniden canlandırmak istemiştir. Yani cemiyet işgallere karşı Adana ve çevresini koruma kararı almıştır.

 

9- Sarki Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti : Erzurumda, 10 Temmuz 1919 'da  kuruldu. Daha sonra Aralik 1918'de Istanbul'da kurulan "Vilayat-i Sarkiye Müdafaa-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti"nin Erzurum subesi, daha faal hareket etmek amaci ile " Sarki Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti"ne dönüsmüstür. Kuruculari Erzurum Kongresi üyeleridir. Cemiyet, Sivas Kongresi karari ile " Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti"ne katilmistir. Erzurum'da kurulus ise anilan cemiyetin subesini olusturmustur. Vilayat-i Sarkiye Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin Istanbul merkez olmak üzere, ilk kurulusunda Erzurum'dan baska Elazig, Diyarbakir, Sivas, Bayburt, Bayezid, Hasankale, Ispir, Narman, Bitlis, Erzincan, Sebinkarahisar, Van, Hinis, Tercan, Tortum ve Yusufeli'de subeleri vardi. Itilaf devletlerinin doğu'da kurmak istedikleri Ermeni devletini engellemek iin silahli direnişe gectiler.

10- Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti : Sivas'ta, 11 Eylül 1919 'da Sivas Kongresi karari ile kurulmustur. Müdafaa-i Hukuk, Redd-i Ilhak, Redd-i Isgal ve diger benzeri isimler altinda kurulan cemiyet ve heyetler tek bir çati altinda birlestirilmistir. Bu karardan sonra bir çok il ve ilçemizde Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti subesi kurulmustur.

11- Kars Milli Islam Sürasi : Kars, Kasim 1918 17-18 Ocak 1919'da "Cenubi Garbi Kafkas Hükümeti Muvakkate-i Milliyesi" olarak adini degistirmistir.

12- Istanbul'da Müdafaa-i Hukuk davasini desteklemek amaci ile kurulan gizli cemiyetler :

1- Karakol Cemiyeti : Istanbul, Kasim 1919 Milli Mücadele'nin baslangicinda Anadolu'ya yardimci olmus, sonralari tehlikeli iliskileri nedeniyle kapatilmis, yerine Müdafaa-i Milliye Teskilati ve MM grubu kurulmustur.
2- MM Gruplari :
a) Müsellah MM grubu
b) MM grubu (Müdafaa-i Milliye)
3- Istanbul Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti : Merkezi İstanbul olan bu cemieyt 1919 da kurulmuştur. Cemiyet İstanbul'u koruma kararı aldıktan sonra işgallere karsı dırenıs gostermıstır.

 

13- Istanbul'da kurulan diger cemiyetler :

a) Milli Kongre : İstanbul'da kurulan bu cemiyet, bütün milli grupları bünyesinde toplamaya çalıştı. Amacı, Türkler aleyhindeki propagandalara yayın yoluyla karşı cıkmak, Türklerin tarihsel özelliklerini dünyaya tanıtmaktı.

Milli cemiyetlerin ortak özellikleri:Bu cemiyetler bölgesel nitelikliydi ve her biri sadece kendi bölgesini korumayı amaçlıyordu. Tümü temsil ettikleri bölgenin tarih, coğrafya ve kültür olarak Türklere ait olduğunu ispatlama yolunda çalışmalar yaptılar. Başlangıçta propaganda ve yayın faaliyetine ağırlık verdiler.Fakat işgallerin fiilen başlaması üzerine silahlı direnişe geçtiler. Zamanla bölgesel mücadelenin yeterli olmayacağı anlaşıldı. Yurdun kurtarılması , milli birlik ve beraberliğe bağlıydı. Türk milleti bu birlik ve beraberliğe Mustafa Kemal'in önderliğinde kavuştu.
b) Milli Ahrar Firkasi : Istanbul'da, 4 Mayis 1919'da kurulan cemiyet Anadoludaki hareketi desteklemiştir.
c) Milli Türk Firkasi : Istanbul'da, 23 Kasim 1918de kurulmuştur. Anadolu'daki harekete bagli kalmistir.Kendi fikirleriyle hareket etmek yerine Anadolu'yu takip etmiştir.
d) Anadolulular Cemiyeti : Istanbulda, Agustos 1921'de kurulmuştur.

 

 

 

B- Kadinlarin Kurduklari Cemiyetler :

1. Istihlas-i Milli Kadinlar Cemiyeti : Istanbul'ta , 24 Kasim 1918'de kurulan cemiyet kısa süre sonra kapatıldı.

2. Anadolu Kadinlari Müdafaa-i Vatan Cemiyeti :Sivas'ta, 10 Aralik 1919'da kurulan bu cemiyetin Konya, Nigde, Burdur, Aydin, Erzincan, Kayseri, Kastamonu, Eskisehir, Amasya, Yozgat, Pinarhisar, Viransehir ve Kangal'da subeleri kurulmustur.

 

II- ZARARLI DERNEKLER:

A. Milli varliga ve Anadolu'daki milli harekete düsman cemiyetler :

 

1- Ingiliz Muhipler Cemiyeti :Mondros Ateşkesinden sonra Osmanlı Devletinde , padisah ve hükümetin İngiliz yanlızı bir politika benimsedikleri bilinmektedir. Saray ve hükümetlerin sıkı işbirliği içinde olduğu bu dönemde bazı aydınlarda hükümete paralel olarak bir cemiyet halinde örgütlendiler. Türkiyede İngiliz Muhipleri cemiyeti 20 mayıs 1919'da kurulmuştur.Derneğin kuruluşunda sadrazam Damat Ferit Pasa ve Sait Molla etkili olmuşlardır. Sivil ve askeri kesimle birlikte ğst düzey burokratlar da bu derneğin önemli üyeleri arasındadır. Yayınlanan bildiride derneğin amaçları arasında "Yönetimi altında milyonlarca muslumanın yaşadığı İngiltere ile Osmanlı Devleti arasında serserilerin bozduğu dostluğun canlanması" olduğu belirtilmiştir. Derneğin krucu ve üyelerinden bazılar zafer kazanıldıktan sonra yurt dışına cıkarılmış yada cezaya carptırılmıştır.

2- Wilson Prensipleri Cemiyeti : ABD Başkanı Wilson'un Ocak 1918'de yayınladığı ilkelerinden Türklerle ilgili olan 12. maddeyi dayanak olan gören bir kısım Türk aydını Wilson Prensipleri Cemiyeti çatısı altında birleşti.Ahmet Emin Yalman ve Halide Edip Adıvar'ın öncülüğünü yaptığı bu cemiyet 4 Aralık 1918'de kurulmuştur. Dönemin önde gelen gazetecilerinin de yer aldığı cemiyet Türkiyenin manda kelimesine yer vermeden bir süre once ABD'nin mandasına verilmesini savunmuştur. Böyle bir çözümün İtilaf Devletleri'nin Türkiye aleyindeki politikaları önleyeceğini ve ülkemizin gelişip kalkınmasında ABD'nin deneyimlerinden yararlanacaklarını savunmuşlardır. Büyük bir kısmı Milli Mücadele hareketine katılan cemiyetin üyelerinden bir kısmı , Sivas Kongers'de Amerikan mandasını savunmuşlardır. Fakat kongrenin mandayı reddetmesınden sonra etkisi azalmıştır.

 

3- Kürdistan Teali Cemiyeti :Merkezi İstanbul'da olan bu cemiyetin amacı İngiltere himayesinde bazı doğu illerini kapsıyacak biçimde bağımsız bir devlet kurmaktı. Bu nedenle cemiyet, Orta Doğu'da cıkarlarını korumak isteyen İngilizlerden yardım alıyordu. Bölge halkından destek alamadığı için çalışmalarında başarılı olamadı.

4- Teali-i Islam Cemiyeti (Eski Cemiyet-i Müderrisin) : Istanbul'da, 19 Subat 1919'da kurulmuştur. Hilafetçi ve ümmetçi toplum tarafından desteklenmiştir. Hilafetin ağır bastığı bir toplum yanlısı olanlar tarafından kurulmuştur.Milli direniş hareketlerina karsı cıkıyor, padişah ve halifenin saltanat ve hilafetin buyruklarına bağlı kalmayı esas alıyordu. Bu cemiyet sonraları Anadolu'da başlıyan milli mücadeleye cephe almıştır.

5- Trabzon ve Havalisi Adem-i Merkeziyet Cemiyeti : Istanbul'da, Ocak 1919 'de kuruldu.28 Eylül 1919'da Hürriyet ve Itilaf Firkasi'na katilmistir.

6- Sulh ve Selamet-i Osmaniye Firkasi : Istanbul, 14 Ocak 1919 Firka, Sulh ve Selamet Cemiyeti ile Selamet-i Osmaniye Firkasi'nin birlesmeleriyle olusmustur.

7- Hürriyet ve Itilaf Firkasi : Istanbul'da, Ocak 191'da kurulan bir cemiyettir.

8- Nigehban Cemiyet-i Askeriyesi : Istanbul, Ocak 1919 Hürriyet ve Itilaf'la beraber hareket etmistir.

9. Osmanli Ila-yi Vatan Cemiyeti : Istanbul, 19 Kasim 1919 Padisah taraftari ve Müdafaa-i Hukukun tamamen karsisindadir. Cemiyet, gizli olarak Milli Mücadele aleyhine örgütledigi Tarik-i Salah (veya Tarikat-i Salahiye) Cemiyeti ile beraber çalismistir. Bu dernek ve partilerin disinda, faaliyetleri sinirli ve etkinligi yaygin olmayan, Osmanli Mesai Firkasi, Osmanli Çiftçiler Cemiyeti, Türkiye Sosyalist Firkasi, Vahdet-i Milliye Heyeti, Türkiye Isçi ve Çiftçi Sosyalist Partisi, Türk Teali Cemiyeti, Müsalemet Ittifaki, Amele Firkasi gibi kuruluslar Anadolu'daki Milli Mücadele hareketinin karsisinda olmuslardir.

10. Lazistan Selamet-i Milliye Cemiyeti : Rize, 23 Nisan 1919 Gürcülerin çikarlarina hizmet eden para ile tutulmus kimselerden olusmaktadir.

B. Azinliklarin Kurduklari Zararli Dernekler :

 

1. Rumlarin kurduklari cemiyetler :

a) Mavri Mira : Rum Patrikhanesi'nde kurulmustur. Yunan Kizilhaç Cemiyeti ile Resmi Göçmenler Komisyonu da Mavri Mira'ya bagli idiler. Ayrica, Rum okullarindaki izci kuruluslari da tamamiyle Mavri Mira tarafindan yönetilmekteydi.
b) Pontus Rum Cemiyeti:İstanbul Rum patrikhanesine bağlı olarak çalışıyordu. Mavri Mira Cemiyeti ile iş birliği içindeydi. Amacı Doğu karadeniz bölgesinde bir Pontus Rum cemiyeti kurmaktı. Bu amaçla faaliyet gösteren Rum cetelerine destek sağlıyordu.

Tarihi Yunan Örgütü Etniki Eterya'da bu ortamdan yararlanarak yeniden çalışmaya başladı. Bu örgüt tüm Ege adaları ile Batı Anadolu'yu, Trakya'yı, İstanbul'u, Doğu Karadeniz kıyılarını Yunanistan'a bağlıyarak büyük bir Yunan idealini gercekleştirmeye calışıyordu.
c) Trakya Cemiyeti Ittihad-i Milli ve Kordos adli cemiyetler

 

2. Ermenilerin Kurduklari Cemiyetler : Daha önceleri Ermenilerin kurmus olduklari Tasnaksütyan ve Hinçak adli gizli ve yeralti örgütleri milli mücadele döneminde de faaliyette bulunmuslar ve yabanci devletlerle isbirligi yapmislardir. Ermeni patrigi Zaven Efendi de Ermenilerin örgütlenmesinde önemli rol oynamistir.

     d) Ermeni Hıncak Komitesi: İstanbul'daki Ermeni Patriği Zaven Efendi tarafından yönetilen Hınçak Komitesi, Mavri Mira Cemiyeti ile iş birliği içerisindeydi. Amacaı Doğu Anadolu'da bir Ermeni Devleti kurmaktı. Bu cemiyetin dışında Ermeniler, Taşnak adında başka bir komite daha kurmuşlardı.

Ermeniler günümüzde de bu amaçlarından vazgeçmemişlerdir. Bundan dolayı ülkemize yönelik terör olaylarını desteklemektedirler.

  e)Alyans-İsrailit Cemiyeti:İstanbul'da yaşayan Museviler tarafından kuruldu. amacı Ermeni ve Rumlara destek olmak ve Osmanlı İmparatorluğunun halinde Filistin'de bir yahudi devleti kurmaktı.

 | Puan: 1 / 1 Oy | Yazdyrylabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazylmamy?

Yorum YazınKalynYtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA